TOMEC Steril Oftalmik Solüsyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Dorzolamid Hidroklorür, Timolol maleat’tır. TOMEC Steril Oftalmik Solüsyon, gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır. Geniş açılı göz tansiyonu (geniş açılı glokom) ve göz içi yüksek basınca sebep olan durumların  tedavisinde kullanılır.

TOMEC Steril Oftalmik Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 4. Eğer başka bir göz ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımından  10 dakika önce veya 10 dakika sonra kullanmalısınız.
 5. Lens takmak için ilacı uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyiniz.
 6. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 7. Tedaviniz sırasında, herhangi bir ameliyat özellikle  göz ameliyatı olmanız gerekiyorsa bu ilacı kullandığınızı cerrahınıza söyleyiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 8. Eğer astım veya KOAH hastalığınız varsa veya ciddi bir kalp hastalığınız ya da konjestif kalp yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 9. Eğer geçmişte yaşanmış veya halen var olan kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliğiniz, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım problemleriniz varsa ya da  karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, diyabet (şeker hastalığı) veya tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı yaptığından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanabilirsiniz.
 11. Hamilelik döneminde  bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın  kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOMEC Steril Oftalmik Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yavaş ya da düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, ışığa hassasiyet, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Dorzolamid Hidroklorür, Timolol maleat

İlaç Marka İsmi: TOMEC Steril Oftalmik Solüsyon

Bir Yorum Yazın