TOFRANIL Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İmipramin hidroklorür’dür. TOFRANIL Draje, depresyon ve duygudurum bozukluklarının tedavisinde kullanılan antidepresan bir ilaçtır. Erişkinlerde  görülen depresyonların (endojen, organik, psikojenik, kişilik bozuklukları ve kronik alkolizme eşlik eden depresyon dahil) tedavisinde; panik ataklar; gece korkusu; kronik ağrılı durumların tedavisinde; 5 yaş  ve üzeri çocuklarda yatak ıslatma problemi (Enurezis nokturna) durumlarında kullanılır.

TOFRANIL Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Erişkinlerde  görülen depresyonların (endojen, organik, psikojenik, kişilik bozuklukları ve kronik alkolizme eşlik eden depresyon dahil) tedavisinde; panik ataklar; gece korkusu; kronik ağrılı durumların tedavisinde; 5 yaş  ve üzeri çocuklarda yatak ıslatma problemi (Enurezis nokturna) durumlarında kullanılır.
 3. Bu ilacı MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 4. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 24 yaşın altındaki hastalarda intihara yeltenme söz konusu olduğundan  bu ilacı kullanmaya başladıktan en az 1-2 hafta  gerek aileniz gerekse doktorunuz sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekebilir.
 5. Eğer, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kan ile ilgili herhangi bir hastalığınız, kalp atışlarınızda düzensizlik, sara (epilepsi) nöbetleriniz, şizofreni rahatsızlığınız, göz içi basıncının artma (glokom) durumu, idrara çıkma güçlüğü ya da prostatınızda genişleme durumu veya tiroid bezinin normalden fazla çalışması durumu, sık sık kabızlık yaşıyorsanız ya da  intahar düşüncesi varsa bu ilacı kullanmadan önce  muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  durumunuza göre doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı diş çürüğü riskini arttırabilen ağız kuruluğuna yol açabilir. Düzenli olarak dişlerinizi muayene ettiriniz.
 7. Eğer herhangi bir bir ameliyat olma durumunuz varsa veya diş tedavisi görmeniz gerekiyorsa, , bu ilacı kullandığınızı ameliyattan veya diş tedavisinden  belirli bir süre önce doktorunuza veya diş hekimine   söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 8. Tedaviniz süresince doktorunuz ilacın yan etkilerini azaltmak amacıyla doz ayarlamaları yapabilir. Doktorunuzla randevularınızı düzenli olarak takip  ediniz.  Kalp fonksiyonlarınızın ve kan basıncınızın kontrolüne ve  kan testlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9.  Bu ilacın kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 10. Eğer yakın bir zamanda kalp krizi geçirdiyseniz ya da ciddi bir kalp hastalığınız varsa. veya son 14 içinde .Monoamin oksidaz inhibitörü (MAO) olarak bilinen bir antidepresan türü kullandıysanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu  durumlardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmayınız.
 11. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ile birlikte alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 12. Bu ilacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Eğer araç kullanacaksanız ya da uyanık olmayı gerektiren bir aktivite  yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOFRANIL Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gerçekte olmayan şeyleri görmek ya da duymak, sarılık, deri reaksiyonları (kaşınma ya da kızarma), sık sık ateş ve boğaz ağrısının görüldüğü enfeksiyonların gelişmesi, öksürük ve nefes alma güçlüğü ile birlikte ya da bunlar olmaksızın gözlenen alerjik reaksiyonlar, denge kaybı, kabızlık ile birlikte şiddetli karın ağrısı, iştah kaybı, kaslarda ani kasılmalar, kas sertliği, kas spazmları, idrar yapmada zorluk, hızlı yada düzensiz kalp atışları, bilinç bulanıklığı ya da bilinç kaybı, hayal görme (halüsinasyon) ve nöbet gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde, ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: İmipramin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: TOFRANIL Draje

Yorum(2)

 1. 30 Kasım 2015
 2. 27 Ağustos 2017

Bir Yorum Yazın