TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon, Tobramisin’dir. TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon, vücutta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etki eder. Gözün ön bölümünün enfeksiyon ve şişlik, kızarıklık, ağrı, sıcaklık gibi belirtilerle kendini gösteren iltihap tedavisinde etkili bir ilaçtır. Yüzeysel bakteri enfeksiyonu olan veya bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi durumlar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın ya da ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya yabancı cisim bulunması durumlarında) ve katarakt ameliyatı sonrasında, enfeksiyonu önlemek için de kullanılır.

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı aktif rol oynar.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak oluşan iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa ya da gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış iltihaplı  enfeksiyon durumu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 8. Göz enfeksiyonu tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 10. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 11. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 12. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kullanmayınız.
 13. Hamilelik döneminde bu ilaç kullanmamalıdır. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon, Tobramisin
İlaç Marka İsmi: TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon kullanma talimatı


TOBRADEX-Steril-Oftalmik-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

Yorum(14)

 1. 17 Mayıs 2016
  • 23 Mayıs 2016
  • 24 Mayıs 2016
   • 3 Haziran 2018
 2. 15 Haziran 2016
 3. 12 Temmuz 2016
 4. 12 Temmuz 2016
 5. 7 Ağustos 2016
 6. 10 Ocak 2017
 7. 11 Mayıs 2017
  • 11 Mayıs 2017
 8. 15 Temmuz 2017
 9. 12 Ocak 2018

Bir Yorum Yazın