TIROXAN 12,5 mg/50 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti içeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tirofiban‘ dır. TIROXAN 12,5 mg/50 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti içeren Flakon, kanda bulunan hücreler olan trombositlerin pıhtı oluşturmasını engelleyen bir ilaçtır. Kanın kalbinize doğru akışkanlığını arttırırıcı etkisiyle göğüs ağrısı ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur. Bu ilaç aynı zamanda kalp damarları balon (perkütan koroner girişim veya PKG) ile genişletilmiş hastalarda da kullanılmaktadır. Bu, kan akımının kalbe doğru gidişini artırmak üzere, genellikle küçük bir tüpün (stent) yerleştirilmesiyle yapılan bir işlemdir. TIROXAN, diğer kan inceltici ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

 

TIROXAN 12,5 mg/50 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti içeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TIROXAN, kanda bulunan hücreler olan trombositlerin pıhtı oluşturmasını engelleyen bir ilaçtır.
 3. İlacın dozu durumunuza ve tedaviye verdiğiniz yanıta göre doktorunuz tarafından ayarlanacaktır.  Doz aşımında en sık bildirilen belirti kanamadır. Kanama olduğunu fark ederseniz sağlık çalışanınızı hemen bilgilendiriniz.
 4. Aşağıdaki durumlarda TIROXAN Flakon kullanımı önerilmemektedir. Eğer
 5. •İç kanamanız varsa veya son 30 gün içinde iç kanama yaşadıysanız,
 6. • İntrakranyal (kafatası içerisinde) kanama, intrakraniyal (kafatası içerisinde) tümör, bir kan damarında bozukluk (malformasyon) veya anevrizma (damar genişlemesi) yaşadıysanız,
 7. • Kontrol altına alınamayan ciddi yüksek tansiyonunuz varsa (malign hipertansiyon),
 8. • Kan trombosit sayınız düşükse (trombositopeni) veya kanınızın pıhtılaşmasıyla ilgili sorunlarınız varsa,
 9. • Daha önce TIROXAN veya aynı gruptan başka bir ilaç tedavisi alırken sizde trombositopeni (trombosit sayısının azalması) geliştiyse,
 10. • Son 30 gün içinde inme yaşadıysanız veya herhangi bir hemorajik (kanamalı) inme geçmişiniz varsa,
 11. • Son 6 hafta içinde ciddi bir yaralanma veya önemli bir cerrahi operasyon geçirdiyseniz,
 12. • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa, bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 13. İlacın kullanımı sırasında iç kanamalar da meydana gelebilir. Eğer siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi durumlarda derhal doktorunuzu bilgilendiriniz.
 14. Bazı durumlarda TIROXAN Flakon kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir sağlık sorununuz özellikle;
 15. •Kronik bir hastalığınız varsa, alerjiniz varsa,  kalp masajı (kardiyopulmoner resüsitasyon), son 2 hafta içinde böbrek taşlarınızın kırılması veya biyopsi alınması işlemi geçirdiyseniz, son 3 ay içinde ciddi yaralanma veya önemli bir ameliyat geçirdiyseniz ya da mide veya duodenum (ince bağırsak) ülseri olduysanız, yakın tarihte (son 1 yılda) kanama bozukluğu; örneğin mide-bağırsak (gastrointestinal) kanaması veya idrarda ya da dışkıda kan görülmüşse ya da omurga veya kuyruk sokumunuza bir prosedür uygulandıysa (spinal/epidural prosedür),
  kalbe giden ana damar olan aortun açılması (diseksiyonu) öyküsü veya belirtileriniz varsa, kontrol altında olmayan yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon),  kalbinizi saran dokuda iltihap (perikardit), kan damarlarında iltihap varsa, gözün retinasındaki kan damarlarında problem varsa, kan pıhtılarını önlemeye veya çözmeye yardımcı olan ilaçları kullanıyorsanız, böbreklerinizde problem varsa, son 24 saatte köprücük kemiğinizin altına özel bir intravenöz kateter yerleştirildiyse, kalp yetmezliğiniz veya kalp yetmezliğine bağlı çok düşük kan basıncınız (kardiyojenik şok) varsa, karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa, kan hücre sayısı düşüklüğü veya aneminiz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 16. •Çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 17. Hamile iseniz veya emziriyor sanız kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

 

TIROXAN 12,5 mg/50 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti içeren Flakon’ un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. TIROXAN, seyreltilmek üzere, konsantre, steril, renksiz bir çözelti olup 50 ml’ lik küçük cam şişelerde (flakonlarda) kullanıma sunulmuştur.
 3. Damar içine infüzyon yoluyla uygulanır. Kullanılmadan önce seyreltilmelidir. Bu ilaç sadece hastanede kalp sağlığı ile ilgili uzman doktor tarafından hazırlanıp, uygulanmalıdır.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı, deride küçük kırmızı çürükler, ameliyat sonrası kanama, enjeksiyon bölgesinde veya kas içine doğru, şişmeye sebep olan cilt altı kanaması çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tirofiban
İlaç Marka İsmi: TIROXAN 12,5 mg/50 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti içeren Flakon

TIROXAN 12,5 mg/50 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti içeren Flakon kullanma talimatı


 

Bir Yorum Yazın