TIOGYN Vaginal Ovül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiyokonazol’dur. TIOGYN Vaginal Ovül, vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

TIOGYN Vaginal Ovül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 5. Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Kondomun (prezervatif) etkinliğini azaltabilir. Ancak bu etki geçicidir, sadece tedavi süresince meydana gelir.
 6. Eğer tedavinin ilk küründen sonra enfeksiyon tamamen temizlenmezse veya daha da kötüye giderse doktorunuza başvurunuz. İkincil bir enfeksiyon başlamış olabilir.
 7. Göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar kullanmamalıdır.
 9. Adet döneminde tedaviye ara veriniz. Adet kanaması sona erdiğinde tedaviye devam ediniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TIOGYN Vaginal Ovül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse, o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ovül olarak hazırlanan ilacınızı sırtüstü yatar pozisyonda vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama bölgesinde yanma, kaşıntı, tahriş, akıntı,  deri döküntüleri;  karın ağrısı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tiyokonazol

İlaç Marka İsmi: TIOGYN Vaginal Ovül

Bir Yorum Yazın