TIODERMA Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Tiyokonazol’dur. TIODERMA Krem, mantarların cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir  ilaçtır.  Mantarların sebep olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde,  Candida’ya bağlı ya da Candida ile komplike çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde ve ayaklarda görülen mantar enfeksiyonu (tinea pedis), gövde, kol, bacak ve kasıklarda, koltuk altlarında görülen mantar enfeksiyonu (tinea kruris/ korporis), sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor);  genital bölgede görülen mantarlar ve uylukların iç kısımlarında  ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılır.

TIODERMA Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların sebep olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde ve Candida ile komplike çocuk bezi pişiklerinin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Çocuk bezini bağladığınız bölgeyi temiz ve kuru tutunuz. Çocuğun bezini sık sık değiştiriniz.
 4. Çocuk bezi pişiklerinin tedavisindeki kullanımı için, doktor önerisi ve doz ayarlaması gereklidir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 9. İlacın göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TIODERMA Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Hastalıklı deri bölgesine ve etrafına   hafif hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Derinin kıvrımlı bölgelerinde ise derinin yumuşamasını önlemek için az miktarda ilacı ovuşturarak uygulayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 3. Sabah veya akşam günde 1 veya 2 defa uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yumuşak deri alanlarında hafif şişme görülebilir. Ancak bu yan etki genelde tedavinin ilk haftasında oluşur ve kısa sürelidir.
 3.  İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tiyokonazol
İlaç Marka İsmi: TIODERMA Krem

TIODERMA Krem kısa ürün bilgisi


TIODERMA Krem İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın