TIMOSOL Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Timolol maleat‘ tır. TIMOSOL Göz Damlası, göz içindeki yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmını besleyen sıvı sürekli olarak gözden boşalır ve yerine yeni sıvı oluşur. Göz içindeki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir ve bu da görmemizde hasar meydana getirir. TIMOSOL göz içinde oluşan sıvı miktarını azaltarak, gözün iç kısmındaki yüksek basıncı düşürür. Görme yeteneğini etkileyen kronik açık açılı göz tansiyonu (glokom)  ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır. Ayrıca merceğin çıkarılması sonrası glokom ve diğer tedavilerle yeterli sonuç alınamayan konjenital glokom tedavisinde kullanılır.

•oküler hipertansiyon : Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum.

 

TIMOSOL Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TIMOSOL, göz tansiyonu ilacıdır. Göz içinde oluşan sıvı miktarını azaltıcı etkisiyle göz içi yüksek basıncını  düşürür.
 3. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için uygulamayınız.
 4. Eğer diğer göz damlaları  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında 10-15 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 5. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 6. Doktorunuz reçete etmedikçe, diğer bir göz damlası kullanmayınız.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatlerde kullanınız ve doz atlaması yapmayınız. Hekiminizle görüşmeden tedavinizi durdurmayınız.
 8. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı lenslerin rengini değiştirebileceğinden ve gözde tahrişe sebebiyet verebileceğinden ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra yaklaşık 15-20 dakikalık bir aradan sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebebiyet verir.
 10. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan nefes darlığı, astım  ya da KOAH gibi bir solunum hastalığınız varsa ya da daha önceleri bu hastalıkları geçirdiyseniz; saman nezlesi, öksürük gibi alerjik rahatsızlıklarınız  varsa, gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa; gözlerinizden ameliyat olduysanız veya olacaksanız; göz kuruluğu ya da göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözlerinizde bir enfeksiyon veya şişme varsa ya da katarakt ameliyatı geçirdiyseniz, geçmişte yaşanmış veya halen var olan kalp hastalığınız, düşük kalp ritmi, konjestif kalp yetmezliğiniz, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım problemleriniz varsa ya da  karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, çizgili kas zayıflığı, düşük kan şekeri veya aşırı aktif  tiroid rahatsızlıklarından herhangi biri ya da bir kaçı  varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 11. İlacı uyguladığınızda geçici görme zayıflığı meydana gelebilir. Araba veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin düzelmesini bekleyiniz.
 12. Hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TIMOSOL Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.
 3. Günlük önerilen doz: tedavi başlangıcında günde 2  kez 1’er damla damlatılır. Daha sonra göz içi basıncı istenilen seviyeye düştüyse hekiminiz günde 1 kez 1’er damla kullanmanızı öngörebilir.
 4. İlacın ambalajı açıldıktan sonra bir ay içinde tüketilmelidir.
 5. Her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, görüş değişimleri, geçmeyen görme bozukluğu, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 3. Göz kuruluğu sık rastlanan yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Timolol maleat
İlaç Marka İsmi: TIMOSOL Göz Damlası

TIMOSOL Göz Damlası kullanma talimatı


 

Bir Yorum Yazın