Texef Granül içeren Saşe

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sefpodoksim proksetil’dir. Texef Granül içeren Saşe, vücuttaki bakterilerle savaşarak , ağır ve hayati türdeki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, yutak iltihabı, akut sinüzit, sadece çocuklarda orta kulak iltihabı, akut bronşit, zatürre,  KOAH alevlenmesi) enfeksiyonları,  idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore)  ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının (apse, çıban, yara enfeksiyonu, kıl kökü iltihabı gibi) tedavisinde kullanılır.

Texef Granül içeren Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu (bademcik iltihabı, yutak iltihabı, akut sinüzit, sadece çocuklarda orta kulak iltihabı, akut bronşit, zatürre,  KOAH alevlenmesi) enfeksiyonları,  idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore)  ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının (apse, çıban, yara enfeksiyonu, kıl kökü iltihabı gibi) tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Penisilin grubu antibiyotiklere karşı alerjiniz varsa veya daha önce antibiyotik kullanımından dolayı şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer böbrek rahatsızlığı veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da  kolit-kalın bağırsak iltihabı rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 7. İlacın kullanımından sonra 2-3  herhangi bir antiasit veya ülser tedavisinde kullanılan ranitidin ve simetidin gibi ilaçlar kullanmayınız.
 8. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 9. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlacın hamilelikte kullanılması önerilmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Texef Granül içeren Saşe’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bir paket şaseyi  su bardağına boşaltınız. Su bardağının yarısına kadar içme suyu ilave ediniz ve karıştırarak tozun çözünmesini sağlayınız. İlacınız tamamen eridikten sonra bekletmeden içiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp ritminde hızlılık, kanlı ve sulu ishal, öksürük, göğüs sıkışması, solunum sorunları, soluk ve sararmış cilt, bilinç bulanıklığı, halsizlik güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, iştah kaybı, kaşıntı, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, kolay kanama ve çürük oluşumu, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama, artan susuzluk, iştah kaybı  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Sefpodoksim proksetil

İlaç Marka İsmi: Texef Granül içeren Saşe

Bir Yorum Yazın