TERİNATEVA Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Terbinafin hidroklorür’dür. TERİNATEVA Tablet, mantarların büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. El ve ayak parmak aralarında oluşan atlet ayağı mantar hastalığı (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); saçkıran (Tinea korporis);  derinin kıvrımlı yerlerinde görülen isilik;  tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları (kutanöz kandidiyazis), deri üzerinde açık veya daha koyu yamalar şeklinde görülen mantar  hastalığı (Tinea versicolor) tedavisinde ve enfeksiyon olan bölgedeki şiddet ve genişlikle ilgili olarak ağızdan ilaç alımının gerektiği durumlarda kullanılır.

TERİNATEVA Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. İlacın kullanımının zararlı etkileri olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve karaciğer fonksiyonlarınızı test ettirmelisiniz.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da lupus veya sedef hastalığınız varsa,  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. Bu ilaç mantara karşı etkili olduğundan soğuk algınlığı veya grip gibi virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmemektir.
 6. Tedavi süresi genellikle 6 ila 12 haftadır.
 7. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 8. İlaç tedavisi sonrasında tırnaklarınızın normal görüntüsüne kavuşması birkaç ay sürebilir.
 9. Tedavi süresince  alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
 10. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TERİNATEVA Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Görme bozuklukları, karaciğer veya safra kesesi fonksiyon bozuklukları, hepatit, deride kızarık ve döküntü, nötropeni, trombositopeni, pansitopeni gibi ciddi yan etkilerde, ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbinafin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  TERİNATEVA Tablet

Bir Yorum Yazın