TARLUSAL 5 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Medroksiprogesteron asetat‘ tır. TARLUSAL 5 mg Tablet, vücutta üretilen kadın cinsiyet hormonu progesteronun, vücuttaki seviyesini dengeleyen bir ilaçtır.  TARLUSAL, progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri;  adet yokluğu ya da anormal rahim kanamaları gibi durumların tedavisinde ve operasyon yapılmayan, nüksetmiş ve metastaz ile yayılma özelliği gösteren böbrek ve rahmin iç duvarında bulunan kötü huylu tümörlerin yardımcı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda menapoz sonrası östrojen yerine koyma tedavisi gören kadınlarda, östrojenin rahim üzerindeki istenmeyen etkilerini azaltır.

 

TARLUSAL 5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TARLUSAL tablet, vücutta üretilen kadın cinsiyet hormonu progesteronun, vücuttaki seviyesini dengeleyen bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken görmenizde zayıflık ya da hiç görememe; beyin damarları ile ilgili sorunlar; migren veya damarlarda pıhtı oluşumuyla ilgili rahatsızlıklardan birini ya da birkaçını kendinizde görürseniz  ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 4. Bu ilaç, göğüs kanseri, kalp rahatsızlıkları ya da kanamayı önlemek için kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilacın kullanımı menapoz sonrasındaki bayanlarda bu hastalıkların gelişme riskini arttırmaktadır.
 5. İlacın kullanımı sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş  ya da renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuzla irtibata geçiniz.
 6. Eğer aşırı kilonuz varsa ya da sigara kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımının size özel risklerini ve faydalarını doktorunuzla görüşmelisiniz.
 7. Vajinada şiddetli kanama, geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer hastalığı, memelerde kötü huylu tümör varlığı; bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar;  pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı; düşük yapma tehlikesi ya da düşük varlığı,  gebelik varlığı durumlarından herhangi birisi veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
 8. Diyabet,  önceden geçirmiş olduğunuz veya şu an var olan felç durumu, yakın zamanda yaşanmış düşük ya da kürtaj; kanda düşük kalsiyum seviyesi; önceden geçirilmiş depresyon öyküsü; kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği; yüksek kolesterol veya trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon (hipertansiyon); lupus; migren baş ağrısı; astım; epilepsi; böbreklerinizde fonksiyon bozukluğu, tiroid hastalığı; leğen kemiği bölgesinde şiddetli ağrı durumlarından herhangi birisi veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Doz ayarlamalarına ve testlere ihtiyaç duyulabilir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

TARLUSAL 5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. İlacınızın her dozunu  bir bardak  dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşumu; pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı; yüksek ateş; rahim boynu aşınması ve salgılarda değişiklikler; depresyon; mide bulantısı, kusma, kil rengi dışkı, karın ağrısı, ciltte solgunluk ve gözlerde sararma durumlarından herhangi biri veya bir kaçı görülürse, tıbbi yardım için doktorunuza başvurmalısınız.
 3. Uyuyamama, halsizlik, asabi ruh hali sık rastlanan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Medroksiprogesteron asetat
İlaç Marka İsmi: TARLUSAL 5 mg Tablet

Ruhsat sahibi: DEVA HOLDİNG A.Ş.
Adres: Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No:1
34303 Küçükçekmece/İSTANBUL
Tel no: 0(212) 692 92 92
Faks no: 0(212) 697 00 24
Üretici firma : Deva Holding A.Ş.
Adres : Organize Sanayi Bölgesi
Atatürk Mah. Atatürk Cad. No:32
Karaağaç-Çerkezköy/TEKİRDAĞ

TARLUSAL 5 mg Tablet Kullanma talimatı


Tarlusal 5 mg Tablet İlaç Prospektüsü

TARLUSAL 5 mg Tablet kısa ürün bilgisi


TARLUSAL 5 mg Tablet kısa ürün bilgisi

18 Yorum

 1. medine 17 Ağustos 2016
  • Gaye 26 Mayıs 2018
  • Muazzez 15 Temmuz 2018
 2. Nuray 6 Şubat 2017
 3. Gizem 14 Ağustos 2017
  • dijle 18 Mayıs 2018
 4. Banu 19 Temmuz 2018
 5. Gul 9 Kasım 2018
 6. Nazli 29 Nisan 2019
 7. Feride karaca 16 Mayıs 2019
 8. Zulxumor 20 Mayıs 2019
  • Gzdp 29 Eylül 2019
 9. Melek 1 Mart 2020
 10. gizem 12 Mart 2020
 11. Medine Ergün 16 Aralık 2020
 12. pervane 26 Mart 2021
 13. emel 9 Mayıs 2021
 14. Berna 17 Mayıs 2021

Yorum Yap