Tarivid Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi   Ofloksasin’dır. TARİVİD 400 mg Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşan antibiyotik bir ilaçtır. Alt ve üst solunum yolu (sinüzit, bronşit, toplum kökenli zatürre, hastane kaynaklı zatürre gibi) enfeksiyonlarını, kulak-boğaz-burun enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonlarını (böbrek iltihaplanması gibi), üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonları; mide ve bağırsaklarla ilgili enfeksiyonlar; safra yolları enfeksiyonu; karın içi enfeksiyonları; kemik ve eklem enfeksiyonları; bel soğukluğu; deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi) enfeksiyonlarını tedavi için kullanılır.

TARİVİD 400 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alt ve üst solunum yolu (sinüzit, bronşit, toplum kökenli zatürre, hastane kaynaklı zatürre gibi) enfeksiyonlarını, kulak-boğaz-burun enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonlarını (böbrek iltihaplanması gibi), üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonları; mide ve bağırsaklarla ilgili enfeksiyonlar; karın içi enfeksiyonları; bel soğukluğu; deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi) enfeksiyonlarını tedavi için kullanılır.
 3. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Bu ilacı kullanırken eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 5. Bu ilaç tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 6. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. Bu ilacın kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 8. Eğer  geçmişte antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon, böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, siroz, diyabet (şeker hastalığı), eklemlerinizde problemler, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu, epilepsi (sara) durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Bu ilacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit, sukralfat, didanosin ya da vitamin veya mineral takviyeleri kullanmayınız. Çünkü bu ilaçlar, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 10. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 11. Bu ilacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TARİVİD 400 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı sulu ishal, kolay kanama ve çürük oluşumu, halsizlik, güçsüzlük, soluk ve sararmış cilt, yüksek ateş, koyu renkli idrar, bilinç bulanıklığı, depresyon, düşünce ve davranışlarda anormallik, ciltte isilik ve kabartı gibi cilt döküntüleri, baş dönmesi, hızlı ve çarpıntılı kalp atışları, bayılma, kol ve ayak bileklerinde şişme ve ağrı gibi yan etkilerde ilaç alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Ofloksasin
İlaç Marka İsmi: TARIVID 400 mg Film Tablet

TARİVİD 400 mg sırasıyla; Antienfektifler, Sistemik Antibakteriyeller, Kuinolanlar, Fluorokuinolonlar ve ofloksasin şeklinde sınıflandırılmış olup, J01MA01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz TARİVİD 400 mg, SANOFİ SAĞLIK ÜRÜNLERİ firmasının ürünüdür.

TARİVİD 400 mg için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (Endikeleri,  TARİVİD ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, TARİVİD dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; TARİVİD kullanım şekli; TARİVİD yan etkisi, istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi TARİVİD ile ilgili bilinmesi gereken hususlar)

TARİVİD 400 mg Film Tablet Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

TARİVİD 400 mg Film Tablet Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

TARİVİD 400 mg Film Tablet Kısa Ürün Bilgisi

TARİVİD 400 mg Film Tablet Kısa Ürün Bilgisi

TARİVİD 400 mg da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz TARİVİD’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. TARİVİD’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. TARİVİD Film Tablet ile tedavi yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

 

Yorum Yap