TAMPROST MR Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tamsulosin hidroklorür’dür. TAMPROST MR 0,4 mg Kapsül, prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek, iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi (benign prostat hiperplazisi), aşağı idrar yolunu sıkıştırarak, idrar yapma zorluğu (idrar akış kuvvetinin azalması), kesik kesik idrar yapma, idrarın damla damla gelmesi, gerek gece gerekse gündüzleri sık idrara çıkma ve idrar sıkışması gibi rahatsızlıklara yol açar. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Tamprost MR 0,4 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TAMPROST, prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır.
 3. Uzun dönemli tedavide, mesane ve idrar yapma üzerindeki etkileri kalıcıdır.
 4. TAMPROST tedavisi sırasında şikayetleriniz ortadan kalksa bile, doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz.  Doktorunuza danışmadan ilacın kullanımını bırakmayınız. Tedavi erken sonlandırılırsa, başlangıçtaki şikayetleriniz tekrar geri dönebilir.
 5. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa  veya  prostat kanseri  iseniz TAMPROSTu kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer ağır karaciğer hastalığınız  ya da  yatarken veya otururken birden ayağa kalktığınızda baygınlık ortaya çıkıyorsa (ortostatik hipotansiyon) TAMPROSTu kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma gibi bir durumunuz var ise TAMPROST‘ u  kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildiriniz. TAMPROST  kullanımı katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 8. Tedaviniz sırasında yan etki olarak peniste istenmeden ortaya çıkan, uzun süren ve ağrılı olan sertleşme durumu gözlendiğinde, mutlaka doktorunuza başvurunuz. Eğer bu durum tedavi edilmezse kalıcı sertleşme bozukluklarına yol açabilir.
 9. TAMPROST’ u kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da  artırmaktadır.
 10. TAMPROST kullanımına bağlı baş dönmesi oluşabileceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.

Tamprost MR 0,4 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte kahvaltıdan sonra veya günün ilk öğününden sonra alınız. Önerilen doz günde 1 kapsüldür. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi ve boşalma bozuklukları yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tamsulosin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: TAMPROST MR 0,4 mg Kapsül

TAMPROST MR 0,4 mg Kapsül kullanma talimatı


TAMPROST-MR-04-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın