TAMOL COLD Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Dekstometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür’dür. TAMOL COLD Tablet, öksürük  azaltıcı ve kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş ve ağrı ile seyreden soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların belirtilerinin tedavisinde kullanılır.Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

TAMOL COLD Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş ve ağrı ile seyreden soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların belirtilerinin tedavisinde kullanılır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3 – 5 gün içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, yeni şikayetler ortaya çıkarsa yada ağrı veya yüksek ateş devam ediyorsa, ilacın kullanımına son verip acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. 5 günden fazla kullanmayınız.
 5. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da alkol alıyorsanız veya alkol  kaynaklı  karaciğer  hastalığınız varsa; kullanmayınız.
 6. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kansızlık (anemi), kemik iliği işlev bozukluğu, kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi akciğer hastalığı gibi rahatsızlıklardan herhangi biri varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 8. 60 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımından kaçınılmalıdır.
 9. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız.
 11. Sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 12. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

TAMOL COLD Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz; Günde 3 kez 1 er tablettir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik ve uyku hali, uyuşukluk, ağız kuruluğu ve üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Dekstometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: TAMOL COLD Tablet

TAMOL COLD Tablet Kısa Ürün Bilgisi


TAMOL COLD Tablet İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın