TAMOL COLD Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (500 mg), Psödoefedrin hidroklorür (30 mg) ve Dekstometorfan hidrobromür (15 mg)‘ dır.  TAMOL COLD Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarındaki tıkanıklığı giderici ve  öksürük baskılayıcı etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser;  burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, öksürük baskılayıcı etkisiyle de öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır. TAMOL COLD,  kuru öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş ve ağrı ile seyreden soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların belirtilerinin tedavisinde kullanılır.  Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

 

TAMOL COLD Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TAMOL COLD, kuru öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş ve ağrı ile seyreden soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların belirtilerinin tedavisinde kullanılır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3 – 5 gün içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, yeni şikayetler ortaya çıkarsa yada ağrı veya yüksek ateş devam ediyorsa, ilacın kullanımına son verip acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da alkol alıyorsanız veya alkol  kaynaklı  karaciğer  hastalığınız varsa; kullanmayınız.
 5. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kansızlık (anemi), kemik iliği işlev bozukluğu, kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi veya akciğer hastalığınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmayınız.
 7. 60 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımından kaçınılmalıdır.
 8. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız.
 10. Sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

TAMOL COLD Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz; Günde 3  defa 1 er tablet önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu hastalık belirtileri, yüz ödemi  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstometorfan hidrobromür
İlaç Marka İsmi: TAMOL COLD Tablet

 

Yorum Yap