TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg/5 ml Oral Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Sefdinir ve Potasyum Klavulanat-Avicel’dir. TAMCEF PLUS Oral Süspansiyon için toz (şurup), vücuttaki bakteriler ve bazı mikroorganizmalarla savaşarak, bunların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde etkili bir antibiyotiktir. TAMCEF PLUS, 6 aylık ile 12 yaş aralığındaki çocuklarda, yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (sinüzit), bademcik iltihabı (tonsillit), yutak iltihabı (farenjit),  orta kulak iltihabı (Akut otitis media) ve apse, çıban, yara enfeksiyonu, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi komplike olmayan deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine daha önceleri bir duyarlılık geliştiyse; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TAMCEF PLUS, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 3. Penisilin grubu antibiyotiklere karşı alerjiniz varsa veya daha önce antibiyotik kullanımından dolayı şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Daha önceden antibiyotik kullandığınız sırada sizde karın ağrısıyla birlikte şiddetli ishal geliştiyse veya tedavi sırasında ya da tedavi sonrasında ishal gelişirse, hekiminizle görüşünüz. Bu durum antibiyotik tedavisini takiben ortaya çıkabilen ve tedavinin durdurulup, özel bir tedaviye başlanılmasını gerektirebilecek, ciddi bir bağırsak iltihaplanmasının belirtisi olabilir.
 5. Eğer şiddetli böbrek bozukluğunuz varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı problemleriniz varsa; TAMCEF PLUS’ı kullanmadan önce hekiminizi bilgilendiriniz.
 6. TAMCEF PLUS’ı  kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Hekiminizin sizin için öngördüğü kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız.
 7. TAMCEF PLUS’ı, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir içeren yiyecek veya ilaçlarla aynı anda almayınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacın emilimini azaltabilir. İlacınızı, bu ilaçları almadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alınız.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg/5 ml Oral Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Bu ilaç da dahil hekim görüşü almadan yada hekim reçete etmeden hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Hekiminiz TAMCEF PLUS ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde uygulamanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz bir şekilde etkiler ve vücudunuza zarar verir.
 2. Toz bulunan TAMCEF PLUS şişesine, hafifçe vurarak tozun gevşemesini sağlayın. Şişeye işaretli yere kadar kaynatılmış soğutulmuş suyu  iki seferde ilave ediniz. Suyun ilk yarısını ilave ettikten sonra tozun ıslanması için kuvvetlice çalkalayınız. Yaklaşık 1-2 dakika dinlendirdikten sonra suyun ikinci yarısını ilave edip tekrar kuvvetlice çalkalayınız.  İlacınız içilecek hale gelmiştir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 4. TAMCEF PLUS sulandırıldıktan sonra buzdolabında 2-8 °C’de saklanmalı ve 10 gün içinde tüketilmelidir.

TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg/5 ml Oral Süspansiyon’un Olası yan etkileri:

 1.  TAMCEF PLUS alırken karın ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi alerjiyi işaret eden bir durumda; acilen hekiminizi arayınız veya bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçiniz.
 2. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 3. Bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, deride döküntü ve vajinada akıntı, kaşıntı TAMCEF PLUS’ın yaygın görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefdinir ve Potasyum Klavulanat-Avicel
İlaç Marka İsmi: TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg/5 ml Oral Süspansiyon hazırlamak için kuru toz
İlaç ATC Kodlaması: TAMCEF PLUS, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında sırasıyla; ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)- SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER- DİĞER BETA-LAKTAM ANTİBAKTERİYELLER, Üçüncü kuşak sefalosporinler – sefdinir + klavulanik asid olarak sınıflandırılmış şekilde ve J01DD15 koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz TAMCEF PLUS ilacının üretimini yapan Neutec İlaç Sanayi’dir. İlaç Ruhsatı Celtis İlaç’a  aittir.
— TAMCEF PLUS endikasyonu, ne ilacı;
—TAMCEF PLUS uygulanmadan önce bilinmesi gereken konular ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri; nasıl saklanır;
—TAMCEF PLUS kullanırken ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—TAMCEF PLUS uygulanım biçimi ve nasıl kullanılır, doz bilgisi; bunlara cevaben aşağıda hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Neutec İlaç’ın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.
TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg-5 ml Oral Süspansiyon prospektüsü, kullanma talimatı
TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg-5 ml Oral Süspansiyon prospektüsü, kullanma talimatı

TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg-5ml Oral Süspansiyon kısa ürün bilgisi
TAMCEF PLUS 125 + 62,5 mg-5ml Oral Süspansiyon kısa ürün bilgisi

Yorum Yap