Talozin Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sotalol hidroklorür’ dür. TALOZİN 160 mg Tablet, toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını ve kalbi etkileyerek çalışır.  TALOZİN Tablet, kalp kulakçıklarındaki (kalbin sağ ve sol yarısında üstte yer alan iki boşluktan her biri) normal ritmik kasılmaların kas duvarının düzensiz titreşimlerine dönüşmesiyle belirgin, küçük titreşimler şeklindeki ani kasılmalar ve belirli kalp ritim bozuklukları ile ilgili bir ilaçtır.

 

Talozin 160 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. TALOZİN; 50 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur. Bir TALOZİN tablette 160 mg Sotalol etken maddesi bulunur, Tablet içinde bulunan diğer bileşenler ise; yüksek dispersiyonlu silisyum dioksit, Mikrokristalin selülöz ve magnezyum stearattır.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Kullanımını  öncelikle hekiminize danışmadan bırakmayınız ya da doz atlaması yapmayınız. İlacı birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir.
 4. Eğer nefes darlığı gibi tıkanma ile ilişkili akciğer hastalıkları, geçmişte uzun QT sendromu öyküsü,  toplardamara enjeksiyon yoluyla diltiazem hidroklorür (Diltizem) veya verapamil hidroklorür (İsoptin) uygulanıyor olması, sinoatrial blok denilen bir kalp hastalığı, belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok veya hasta sinüs sendromu,dolaşımdaki kanda bulunan potasyum konsantrasyonunun anormal derecede düşük olması, kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, şok, nabzın çok yavaş atması (dakikada 50 vuruştan daha az), tansiyonun (kan basıncının) düşük olması; gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; kullanmayınız.
 5. Bir ameliyat geçirme olasılığınız var ise belirli bir süre önceden bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Eğer yakın tarihte geçirilmiş bir kalp krizi öyküsü, geçmişte bir kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği öyküsü,  kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyesi gibi herhangi bir elektrolit dengesizliği, bronşit veya amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması) gibi solunum problemleri,  diyabet (şeker hastalığı), böbrek hastalığı, tiroid bozukluğu var ise; TALOZİN’e başlamadan önce hekiminizle rahatsızlıklarınız hakkında görüşmenizde fayda var.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde TALOZİN ilacı hekime danışmadan kullanmayınız.

 

Talozin 160 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. TALOZİN’in kullanımı sabit klinik şartlarda ve düzenli solunum, kan basıncı, kalp hızı ve EKG kontrolüyle yapılmalıdır. Kalp krizi geçirmiş veya kalp çalışması çok kısıtlı hastalarda bu ilacın kullanılması özellikle titiz bir muayeneyi gerektirir. Tedaviyi veren hekim kullanım süresini belirler.
 3. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. TALOZİN’i her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. TALOZİN ilacı aldıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Kalp yetmezliğinin şiddetlenmesi, kalp atışlarında yavaşlama, ellerde ve ayaklarda soğuma, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, bayılma, baş dönmesi hissi, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi yan etkilerde tıbbi yardım için bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Sotalol hidroklorür
İlaç Marka İsmi: TALOZİN 160 mg tablet
Sırasıyla; Kalp damar sistemi, Beta Blokerler,  Nonselektif (selektif olmayan) Beta Bloker İlaçlar ve Sotalol hidroklorür olarak sınıflandırılmış şekilde, C07AA07 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz TALOZİN 160 mg tablet’in üretimini ADEKA İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.
Prospektüs, kullanım talimatı ve TALOZİN’e ait kısa ürün bilgileri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  Pdf belgeleri

TALOZİN 160 mg tablet’e ait prospektüs, kullanım talimatı

TALOZİN 160 mg tablet'e ait prospektüs, kullanım talimatı

TALOZİN’e ait kısa ürün bilgileri

TALOZİN'e ait kısa ürün bilgileri

Yorum Yap