Talozin Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sotalol hidroklorür’ dür. Talozin Ampul, toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını ve kalbi etkileyerek çalışır.  Kalp kulakçıklarındaki (kalbin sağ ve sol yarısında üstte yer alan iki boşluktan her biri) normal ritmik kasılmaların kas duvarının düzensiz titreşimlerine dönüşmesiyle belirgin, küçük titreşimler şeklindeki ani kasılmalar ve belirli kalp ritm bozuklukları ile ilgili bir ilaçtır.

Talozin Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalp kulakçıklarındaki (kalbin sağ ve sol yarısında üstte yer alan iki boşluktan her biri) normal ritmik kasılmaların kas duvarının düzensiz titreşimlerine dönüşmesiyle belirgin, küçük titreşimler şeklindeki ani kasılmalar ve belirli kalp ritm bozuklukları ile ilgili bir ilaçtır.
 3. İlacın kullanımını  öncelikle doktorunuza danışmadan bırakmayınız ya da doz atlaması yapmayınız. İlacı birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir.
 4. Eğer nefes darlığı gibi tıkanma ile ilişkili akciğer hastalıkları, geçmişte uzun QT sendromu öyküsü,  toplardamara enjeksiyon yoluyla diltiazem hidroklorür (Diltizem) veya verapamil hidroklorür (İsoptin) uygulanıyor olması, sinoatrial blok² denilen bir kalp hastalığı, belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹ veya hasta sinüs sendromu,dolaşımdaki kanda bulunan potasyum konsantrasyonunun anormal derecede düşük olması, kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, şok, nabzın çok yavaş atması (dakikada 50 vuruştan daha az), tansiyonun (kan basıncının) düşük olması; gibi durmlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bir ameliyat geçirme olasılığınız var ise belirli bir süre önceden bu ilacı kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Eğer yakın zamanda geçirilen bir kalp krizi öyküsü, geçmişte bir kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği öyküsü,  kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyesi gibi herhangi bir elektrolit³ dengesizliği, bronşit veya amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması) gibi solunum problemleri,  diyabet (şeker hastalığı), böbrek hastalığı, tiroid bozukluğu durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Talozin Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, toplardamara enjeksiyon ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp yetmezliğinin şiddetlenmesi, kalp atışlarında yavaşlama, ellerde ve ayaklarda soğuma, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, bayılma, baş dönmesi hissi, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi yan etkilerde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

 

İlaç Etken Maddesi:  Sotalol hidroklorür

İlaç Marka İsmi: TALOZİN 40 mg/ 4 ml enjeksiyonluk çözelti

Talozin Ampul’ün kullanım talimatı, prospektüsü

Talozin Ampul'ün kullanım talimatı, prospektüsü

Talozin Ampul’ün kısa ürün bilgisi

Talozin Ampul'ün kısa ürün bilgisi

Yorum Yap