Talcid Kullanıma Hazır Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi  :

İlacın etken maddesi  Hidrotalsit’tir. Talcid Kullanıma Hazır Süspansiyon, mide asiditesini azaltarak pH derecesini yükselten asit giderici (antiasit) bir ilaçtır. Talcid, peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı  rahatsızlıklarından dolayı  görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

Talcid Kullanıma Hazır Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Talcid, mide asidini giderici (antiasit) bir ilaçtır.
 3. Eğer ağır derecede böbrek yetmezliği varsa veya  bağırsaklarınızda iltihabi bir  hastalık, dolaşımdaki kanda fosfat bileşiklerinin anormal derecede düşük olma durumu varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 4. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 5. Mide ve bağırsak ülserlerinin tedavisinde, şikayetler sona erdikten sonra en az 4 hafta daha Talcid kullanımına devam edilmelidir. Doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız.
 6. Talcid Şurup, 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Talcid Kullanıma Hazır Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçüm kabı ile alınız.
 3. 12 yaşından büyük çocuklar ve erişkinler için günlük önerilen doz: Gerekli görüldüğü takdirde günde birkaç kez, 1-2 ölçek (500 mg -1000 mg eşdeğer miktarda hidrotalsit) (1 ölçek=5 ml) önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, dışkıda yumuşama ve büyük tuvalete daha sık çıkma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidrotalsit
İlaç Marka İsmi: TALCID Süspansiyon
Sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Mide ilaçları, Antiasitler, Magnezyum Aluminyum Kalsiyum Kombinasyonları ve hidrotalsit şeklinde sınıflandırılmış olup, A02AD04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden reçetesiz temin edebileceğiniz TALCID SÜSPANSİYON, BAYER TÜRK KİMYA SANAYİ firmasının ürünüdür.
TALCID de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz TALCID’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. TALCID’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. TALCID ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

TALCİD Süspansiyon kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

TALCİD Süspansiyon kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

TALCİD Süspansiyon kısa ürün bilgisi

TALCİD Süspansiyon kısa ürün bilgisi

1 Yorum

 1. Çağla 9 Kasım 2017

Yorum Yap