Talcid Forte Çiğneme Tableti

 Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Hidrotalsit’tir. Talcid Forte Çiğneme Tableti, mide asiditesini azaltarak pH derecesini yükselten asit giderici (antiasit) bir ilaçtır. Talcid Forte, peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı  rahatsızlıklarından dolayı  görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

Talcid Forte Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Talcid Forte, mide asidini giderici (antiasit) bir ilaçtır.
 3. Eğer ağır derecede böbrek yetmezliği varsa veya  bağırsaklarınızda iltihabi bir  hastalık, dolaşımdaki kanda fosfat bileşiklerinin anormal derecede düşük olma durumu varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 4. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 5. Mide ve bağırsak ülserlerinin tedavisinde, şikayetler sona erdikten sonra en az 4 hafta daha Talcid Forte kullanımına devam edilmelidir. Doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız.
 6. Talcid Forte, 12 yaş altı çocuklara verilmez.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TALCID Forte Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı emerek veya çiğneyerek alınız. Tercihen yemeklerden 1 saat sonra veya yatmadan hemen önce alınız. Mide şikayetleri ortaya çıkınca ilaveten 1-2 tablet alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yumuşak dışkı, ishal, kusma, kabızlık yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidrotalsit
İlaç Marka İsmi: TALCID Forte Çiğneme Tableti
Sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Mide ilaçları, Antiasitler, Magnezyum Aluminyum Kalsiyum Kombinasyonları ve hidrotalsit şeklinde sınıflandırılmış olup, A02AD04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden reçetesiz temin edebileceğiniz TALCID Forte, BAYER TÜRK KİMYA SANAYİ firmasının ürünüdür.
TALCID Forte de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz TALCID Forte‘u nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. TALCID Forte‘u size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. TALCID Forte ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

Talcid Forte Çiğneme Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Talcid Forte Çiğneme Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Talcid Forte Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

Talcid Forte Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

Yorum Yap