Talcid Çiğneme Tableti

 Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Hidrotalsit’tir. TALCID Çiğneme Tableti, mide asiditesini azaltarak pH derecesini yükselten asit giderici (antiasit) bir ilaçtır. TALCID, peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı  sebebiyle görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır.

TALCID Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TALCID, mide asidini giderici (antiasit) bir ilaçtır.
 3. Eğer ağır derecede böbrek yetmezliği varsa veya  bağırsaklarınızda iltihabi bir  hastalık, dolaşımdaki kanda fosfat bileşiklerinin anormal derecede düşük olma durumu varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 4. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 5. Mide ve bağırsak ülserlerinin tedavisinde, şikayetler sona erdikten sonra en az 4 hafta daha Talcid kullanımına devam edilmelidir. Doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız.
 6. TALCID, 12 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 7. TALCID Çiğneme tabletini, gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmayınız.

 

TALCID Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı emerek veya çiğneyerek alınız. Tercihen yemeklerden 1 saat sonra veya yatmadan hemen önce alınız. Günde birkaç defa 1 ya da 2 tablet kullanılabilir. Mide şikayetleri ortaya çıkınca ilaveten 1-2 tablet alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, dışkıda yumuşama ve büyük tuvalete daha sık çıkma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidrotalsit
İlaç Marka İsmi: TALCID 0,5 GR 40 Çiğneme Tableti
Sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Mide ilaçları, Antiasitler, Magnezyum Aluminyum Kalsiyum Kombinasyonları ve hidrotalsit şeklinde sınıflandırılmış olup, A02AD04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden reçetesiz temin edebileceğiniz TALCID, BAYER TÜRK KİMYA SANAYİ firmasının ürünüdür.
TALCID de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz TALCID’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. TALCID’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. TALCID ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

Talcid Çiğneme Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Talcid Çiğneme Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Talcid Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

Talcid Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

Yorum Yap