SMOFKABIVEN infüzyonluk emülsiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Lösin, Lisin (asetat), Metionin, Fenilalanin, Prolin, Serin, Taurin, Orta zincirli trigliseridler, Zeytin yağı rafine, Balık yağı. Treonin, Triptofan, Tirosin, Valin, Alanin, Arjinin, Glisin, Histidin İzolösin, Kalsiyum klorür (dihidrat), Sodyum gliserofosfat (hidrat), Magnezyum sülfat (heptahidrat), Potasyum klorür, Sodyum asetat (trihidrat), Çinko sülfat (heptahidrat), Glukoz (monohidrat) ve Soya fasülyesi yağı (rafine)dır. SMOFKABIVEN İNFÜZYONLUK EMÜLSIYON, diğer beslenme şekillerinin yetersiz ve başarısız olduğu durumlarda uygulanır.  Kullanımı 2 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

 

SMOFKABIVEN infüzyonluk emülsiyon hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. SMOFKABIVEN İNFÜZYONLUK EMÜLSIYON, kan içine damlalar halinde intravenöz infüzyon şeklinde verilen, infüzyon için hazırlanmış bir emülsiyondur. Ürün 493 ml, 986 ml, 1477 ml, 1970 ml ve 2463 ml ambalaj boyutlarındaki plastik torba içinde, amino asitler (proteinlerin yapımında kullanılan öğeler), glukoz (karbonhidratlar), lipidler (yağlar) ve tuzlar (elektrolitler) bulunur. Glukoz ve amino asit çözeltileri berrak, renksiz ila hafif sarı renktedirler ve partikül içermemektedir. Lipit emülsiyonu beyaz ve homojendir. Balıktan elde edilen omega 3 yağ asitlerinden zengin balık yağı ve tavuk yumurtasından üretilen saflaştırılmış yumurta fosfolipidi içerir.
 2. Eğer balık, yumurta, yer fıstığı veya soyaya alerji durumu ya da  ağır karaciğer veya böbrek bozukluğu, yüksek kan şekeri, akciğerde sıvı, kanda pıhtılaşma bozukluğu, hiperhidrasyon, kalp yetmezliği, doğumsal aminoasit metabolizma bozukluğu, ciddi travma, kontrol altında olmayan diyabet, akut kalp krizi, felç, kan pıhtısı, metabolik asidoz (kanda çok fazla aside sebep olan bir rahatsızlık), ciddi enfeksiyon (şiddetli sepsis), koma gibi sağlık açısından istikrarlı olmayan bir durumdaysanız ya da yeterli vücut sıvınız bulunmuyorsa (hipotonik dehidrasyon); kullanmayınız.
 3. SMOFKABIVEN, 2 yaşından küçüklerde kullanılmaz.
 4. Eğer böbrek hastalığı veya  karaciğer hastalığınız var ise ya da diyabet, sepsis, pankreasta ihtihaplanma, yüksek tirodi durumlarından biri var ise; SMOFKABIVEN kullanımı özel dikkat gerektirmektedir. Hekiminiz, karaciğer fonksiyon testi veya diğer değerler için kanınızı düzenli olarak kontrol etmelidir.
 5. SMOFKABIVEN uygulanımı esnasında nefes almada zorluk, ateş, terleme, üşüme, bulantı, kusma, ciltte kızarıklık veya dilde, boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize haber veriniz.
 6.  İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 7. Hamilelik  dönemi ve emzirme dönemlerinde kullanılmak isteniyorsa SMOFKABIVEN ancak hekim önerisiyle kullanılabilir.

 

SMOFKABIVEN infüzyonluk emülsiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu  ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. Parenteral beslenme karışımı SMOFKABIVEN, damar yoluyla kullanılır.

 

SMOFKABIVEN infüzyonluk emülsiyon’un Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes alıp vermede zorluk, ürtiker(kurdeşen), yüzde, dudaklar, dil ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Vücut sıcaklığında hafif  artış SMOFKABIVEN’in yaygın yan etkisidir.
 3. Açık mavi deri ve dudak rengi, solgunluk, kemik ağrısı, bel, boyun, sırt ve göğüste ağrı, hızlı nabız, nefes almada zorluk, tansiyonda düşme veya yükselme, dışkı kıvamında değişme ve adet döngüsünde farklılık SMOFKABIVEN’in seyrek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:Beslenme Solüsyonu  
İlaç Marka İsmi: SMOFKABIVEN infüzyonluk emülsiyon

Sırasıyla Çeşitli, Genel Beslenmeler,  Diğer beslenmeler ve Parenteral nütrisyon için çözeltiler olarak sınıflandırılmış şekilde, B05BA10 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini Fresenius Kabi AB, SE-751 74 Uppsala, İsveç yapar, ruhsatı Fresenius Kabi İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’ne aittir.
SMOFKABIVEN infüzyonluk emülsiyon prospektüsü, kullanım talimatı ve SMOFKABIVEN’e ait kısa ürün bilgileri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  Pdf belgeleri

SMOFKABIVEN’ e ait kullanma talimatı, prospektüsü, kısa ürün bilgisi

SMOFKABIVEN infüzyonluk emülsiyon prospektüsü, kullanma talimatı

SMOFKABIVEN'e ait kısa ürün bilgisi

Yorum Yap