Sirdalud Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tizanidin hidroklorür’dür. Sirdalud Tablet, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan, omurilik düzeyindeki sinyal geçişinin engellenmesine yol açarak kas gerginliğini azaltan kas gevşetici bir ilaçtır. Sinir sistemi ve bozukluklarına bağlı olarak tendon reflekslerinin aşırı durumda olduğu artmış kas gerginliği durumları; ağrılı kas spazmları; beyin ve omurilikte yaygın zedelenmelere bağlı felç, titreme, göz titremesi ve konuşma bozuklukları gibi sinirlerle ilgili çeşitli belirtilerle ortaya çıkan, genellikle hastalık belirtilerinde hafifleme ve yükselmelerle seyreden merkezi sinir sistemi hastalığı olan multipl skleroz (MS) tedavisinde kullanılır.

 

Sirdalud Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan, omurilik düzeyindeki sinyal geçişinin engellenmesine yol açarak kas gerginliğini azaltan kas gevşetici bir ilaçtır.
 3. Eğer  karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek ya da düşük tansiyon, Torsades de Pointes veya uzun QT sendromu öyküsü ya da başka bir kalp hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi gibi bir probleminiz varsa veya bağırsaklardan glukoz emilim yetersizliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 6. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 7. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Sirdalud Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp ritminde yavaşlama, düşük tansiyon, halüsinasyonlar, baş dönmesi hissi  durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi: Tizanidin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Sirdalud Tablet

Bir Yorum Yazın