Siprogut %0.3 Kulak Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Siprofloksasin hidroklorür‘  dür. Siprogut %0.3 Kulak Damlası, dış kulak yolundaki bakterilerle savaşarak, enfeksiyona sebep olan bakterileri öldürücü etkisi olan antibiyotik bir damladır.  Kulağa damlatılarak uygulanır. Dış kulak yolundaki iltihaplanmayı giderir. Siprogut, dış kulak yolunda bakterilere bağlı oluşan iltihaplanma sonucu meydana gelen akıntı, şişme, tıkanıklık, işitme kaybı ve ağrının tedavisinde kullanılır.

 

Siprogut %0.3 Kulak Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Siprogut, dış kulak yolundaki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotik bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 4. Tedaviniz süresince kulağınızı sudan koruyunuz.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde şikayetlerinizde iyileşme belirtileri olmazsa veya daha da kötüye giderse; tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.
 6. Damlalığın ucunu eller ve kulak da dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse kulakta enfeksiyon oluşabilir. Bu durum ciddi hasarlara sebep olabilir.
 7. Eğer aynı zamanda başka bir kulak damlası da kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç uygulaması arasında en az 10-15 dakikalık bir süre olmalıdır.
 8. Tedaviniz süresince güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınınız.
 9. İlacın uygulaması sırasında deri reaksiyonları gelişebilir, deri döküntüsü veya herhangi bir deri reaksiyonu görüldüğünde ilacın kullanımını kesip, doktorunuza başvurunuz.
 10. • 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir.

 

Siprogut %0.3 Kulak Damlası’ nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Damlayı kulağınıza uygulamadan önce, kulak yolunu temizleyip, kulağınız yukarı gelecek şekilde yatınız. Kulağınızı hafifçe geriye doğru çekip kulak yolunun açılmasını sağlayınız. Bu ilaç küçük çocuğa uygulanacaksa kulak yolunu açmak için kulak memesini aşağıya doğru hafifçe çekiniz. Gerekli damlayı kulağınıza damlattıktan sonra en az bir dakika yatar vaziyette bekleyiniz. Kulağınızın  mikrop kapmaması için damlalığın ucunu eller ve kulakta dahil olmak üzere hiç bir yüzeye değdirmeyiniz.
 3. Dış kulak yolu temizlendikten sonra solüsyon damlalıkla kulak yoluna damlatılır.
 4. Yetişkinler için günlük önerilen doz: Günde 2 defa 4 er damla;
 5. Çocuklar için günlük önerilen doz: Günden 2 defa 3 er damla olarak uygulanır.
 6. Enfeksiyonun şiddetine göre gerektiğinde bu dozlar iki katına çıkarılabilir.  Yetişkinlerde 2 defa 8 damla, çocuklarda 2 defa 6 damla olarak uygulanabilir.
 7. Damlanın kapağı açıldıktan sonra 15 gün içinde tüketilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Siprofloksasin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Siprogut %0.3 Kulak Damlası

Siprogut %0.3 Kulak Damlası kullanma talimatı


Siprogut %0.3 Kulak Damlası kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın