SEROQUEL XR 150 mg Uzatılmış Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ketiapin fumarat‘tır. SEROQUEL XR 150 mg Uzatılmış Salımlı Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali)  idame tedavisinde ve nükslerin önlenmesinde; bipolar bozukluğa eşlik eden mani ataklarının (normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve gergin olma, aşırı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, suçluluk duygusu, iştahsızlık, enerji kaybı, uykusuzluk hissetme ile belirti gösteren duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık ) tedavisinde ve majör depresif  atakların tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluktaki manik veya depresif atakları ketiapin tedavisine cevap vermiş hastalarda hastalığın tekrarının önlenmesinde faydalıdır. Majör depresif nöbet tedavisinde,  diğer antidepresan tedavilere cevap alınamayan durumlarda kullanılır.

 

SEROQUEL XR 150 mg Uzatılmış Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SEROQUEL XR, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni tedavisinde ve bipolar bozukluğa eşlik eden mani ataklarının ve  majör  depresif  atakların tedavisinde kullanılır.
 3. Demansı (bunaması) olan yaşlı hastalarda kullanılması sakıncalıdır. Yaşlılarda SEROQUEL XR kullanımı  ani ölüm, zatürre ve kalp yetmezliğine sebep olabilir.
 4. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 5. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü;  prostat büyümesi ve idrar yapma problemi;  göz tansiyonu hastalığı;  kemik iliği hastalığı; aile geçmişinde veya kişisel şeker hastalığınız varsa yada nöbet veya epilepsi; karaciğer hastalığı ya da böbrek hastalığınız varsa ; SEROQUEL XR ‘ yi  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 6. Eğer şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettiriniz. SEROQUEL XR ‘ nin kullanımı kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.
 7. SEROQUEL XR, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 8. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız veya  doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol SEROQUEL XR ‘ nin yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 10. SEROQUEL XR18 yaşından küçük hastalarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SEROQUEL XR 150 mg Uzatılmış Salımlı Tablet‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte ya da yemekten sonra kullanılmamalıdır. Aç karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama, baş dönmesi, göz kararması, ağız kuruluğu, yorgunluk hali, halsizlik, kabızlık, hazımsızlık, kalp atışlarında hızlılık , çarpıntı, kilo alımı, iştah artışı en yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketiapin fumarat
İlaç Marka İsmi: SEROQUEL XR 150 mg Uzatılmış Salımlı Tablet

SEROQUEL XR 150 mg Uzatılmış Salımlı Tablet kullanma talimatı


SEROQUEL XR 150 mg Uzatılmış Salımlı Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın