Seroquel 25 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ketiapin fumarat’tır. SEROQUEL 25 mg Film Kaplı Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Erişkinler ve 13-17 yaş arası ergenlerde, Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali)  idame tedavisinde ve nükslerin önlenmesinde;  erişkinler ve 10-17 yaş arası çocuklar ve ergenlerde bipolar bozukluğa eşlik eden orta ve ileri derecede mani ataklarının (normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve gergin olma, aşırı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, suçluluk duygusu, iştahsızlık, enerji kaybı, uykusuzluk hissetme ile belirti gösteren duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık ) tedavisinde ve bipolar bozukluktaki  majör depresif  atakların tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluktaki manik veya depresif atakları ketiapin tedavisine cevap vermiş hastalarda hastalığın tekrarının önlenmesinde faydalıdır.

 

SEROQUEL 25 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SEROQUEL, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni tedavisinde (erişkinler ve 13-17 yaş arası ergenler) ve bipolar bozuklukta orta ve  ileri derecedeki mani ataklarının tedavisinde ( erişkinler ve 10-17 yaş arası çocuklar ve ergenler) ve   bipolar bozukluktaki majör depresif  atakların tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluktaki manik veya depresif atakları ketiapin tedavisine cevap vermiş hastalarda hastalığın tekrarının önlenmesinde faydalıdır.
 3. Demansı (bunaması) olan yaşlı hastalarda kullanılması sakıncalıdır. Yaşlılarda SEROQUEL kullanımı  ani ölüm, zatürre ve kalp yetmezliğine sebep olabilir.
 4. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 5. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü;  prostat büyümesi ve idrar yapma problemi;  göz tansiyonu hastalığı;  kemik iliği hastalığı; aile geçmişinde veya kişisel şeker hastalığınız varsa yada nöbet veya epilepsi; karaciğer hastalığı ya da böbrek hastalığınız varsa ; SEROQUEL‘ i  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 6. SEROQUEL, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 7. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız veya  doz miktarını değiştirmeyiniz.
 8. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol SEROQUEL‘ in yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SEROQUEL 25 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya öğün aralarında alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama, baş dönmesi, göz kararması, ağız kuruluğu, yorgunluk hali, halsizlik, kabızlık, hazımsızlık, kalp atışlarında hızlılık , çarpıntı ve iştah artışı en yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketiapin fumarat
İlaç Marka İsmi: SEROQUEL 25mg  Film Kaplı Tablet

SEROQUEL 25 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


SEROQUEL-25-mg-Film-Kaplı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın