SEMPRİBAN 3 mg/3 ml I.V Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İbandronik Asit Monohidrat‘dır. SEMPRİBAN I.V Ampul, kemiklerde kırık oluşma riskine yol açan kemik erimesi hastalığının tedavisinde; kemiklerin güçlenmesini sağlayarak kemik erimesini önleyici etkiye sahiptir.  SEMPRİBAN Ampul, postmenopozal osteoporozlu hastalarda kemik erimesi önlenmesi ve tedavisi için kullanılır. Başta menopoz olmak üzere  hareketsiz yaşam tarzı, düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmama, ileri yaş, genetik yatkınlık, aşırı alkol kullanımı, sigara kullanımı, yetersiz beslenmeye bağlı vitamin D ve kalsiyum eksikliği kemik erimesini arttıran etmenlerdir.

 

SEMPRIBAN 3MG/3ML I.V Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. SEMPRİBAN 3 mg/3 mL i.v. enjeksiyonluk çözelti içeren ampul renksiz, berrak bir çözeltidir. Her bir ampul, 3mL çözelti içinde 3mg ibandronik asit içerir. Her kutuda 3mg/3mL’lik 1 ampul bulunur.
 2. SEMPRİBAN Ampul,  bir sağlık mesleği mensubu tarafından yapılmalıdır. Kendi başınıza enjekte etmeyiniz.
 3. Yapılmış çalışmalarda ibandronik asit (SEMPRİBAN) kullanımının iskeletin omurga ile ilgili ( vertebral) kırık riskini azalttığı tespit edilmiştir. Non- vertebral ve kalça kırığı riski ile ilgili çalışma yapılmamıştır.
 4. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 5. Bifosfonatlar gurubu ilaç kullananların bazılarında olağan dışı uyluk kemiği kırıkları görülebilir. Bu kırıklar genellikle hafif bir travma ile ya da travma olmadan da meydana gelebilir.  Bifosfonat kullanan ve uyluk ya da kasık ağrısı ile başvuru yapan hastalar olağan olmayan kırık şüphesi ile değerlendirilmelidir. Bu hastalarda bireysel fayda/zarar durumuna göre tedavinin durdurulması düşünülebilir.
 6. Bu ilaç diyet, egzersiz ve kalsiyum veya vitamin takviyeleri kullanımının oluşturduğu komple bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç kullanımınıza ve egzersizlerinize sıkı bir şekilde uyunuz.
 7. Çok nadir bazı kişilerde çene kemik kaybı yan etki olarak bildirilmiştir. Çene osteonekrozu’nun belirtileri, çenede ağrı, şişme, diş kaybı, diş eti yaralarının veya enfeksiyonlarının çabuk iyileşmemesidir. Eğer kanser hastasıysanız ya da kemoterapi, radyasyon veya steroid tedavisi gördüyseniz çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi)  gelişme olasılığı daha yüksektir.
 8. Bu ilaç hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.  Ayrıca 18 yaşından küçüklerde de kullanmayınız.

 

SEMPRIBAN 3 mg/3 ml I.V Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Her ne sebeple olursa olsun ilacınızı tarif edildiği gibi kullanmıyorsanız bunu hekiminize söylemelisiniz. Zira hekiminiz bu ilacın üzerinizde etkisinin olmadığına kanaat getirir ve gereksiz yere tedaviyi değiştirebilir.
 2. Bu ilaç 3 ayda  1 kez 1 ampul (3 mg) şeklinde sadece damar içi yolla bir sağlık mesleği mensubu tarafından yapılmalıdır.
 3. Osteoporoz için en uygun bifosfonat tedavisi süresi belirlenmemiştir. Tedaviye devam ihtiyacı, özellikle de 5 yıl veya daha uzun bir kullanımdan sonra, bireysel hasta bazında SEMPRIBAN’nın yararlarına ve potansiyel risklerine dayalı olarak periyodik olarak yeniden değerlendirilmelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Gribe benzer semptomlar, eklem-kemik ve kas ağrısı; kaşıntılı döküntü, yorgunluk hali, kabızlık veya ishal ilacın yaygın görülebilecek yan etkilerindendir.

 

İlaç Etken Maddesi: İbandronik Asit Monohidrat
İlaç Marka İsmi: SEMPRIBAN 3MG/3ML I.V Steril Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul
SEMPRIBAN, Kas-iskelet sistemi, Kemik yapısını ve mineralizasyonu etkileyen ilaçlar, Bisfosfonatlar ve ibandronik asit olarak sınıflandırılmış şekilde, M05BA06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretildiği yer Sanofi İlaç Sanayi’dir. Ruhsatı da aynı şirkete aittir.
SEMPRİBAN 3 mg/3 ml I.V Ampul prospektüsü, kullanım talimatı ve SEMPRİBAN’a ait kısa ürün bilgileri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  Pdf belgeleri

SEMPRİBAN Ampul kullanma talimatı, prospektüs

SEMPRİBAN Ampul kullanma talimatı, prospektüs

SEMPRİBAN Ampul’e ait PDF Belgesi (kısa ürün bilgileri)

SEMPRİBAN Ampul'e ait PDF Belgesi (kısa ürün bilgileri)

Yorum Yap