Selectra 50 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Sertralin hidroklorür’dür. SELECTRA 50 mg Film Tablet, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. Depresyon ( majör depresif bozukluk) tedavisi ve nükslerinin önlenmesi; Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma) panik bozukluk;   obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu; sosyal fobi (sosyal anksiyete bozukluğu) travmaya bağlı stres bozukluğu durumu ve adet öncesi görülen ruhsal gerilim durumlarının tedavisinde kullanılır.

Selectra 50 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir.
 3. Karaciğer hastalığınız ya da ciddi bir kalp hastalığınız varsa veya son 14 içinde moklobemid, selegilin veya fenelzin gibi, Monoamin oksidaz inhibitörü (MAO) olarak bilinen bir antidepresan türü kullandıysanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 4. İlacın kullanımına başladıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 haftayı bulabilir. Doktorunuza danışmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. İlacı aniden bırakmanız hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 6. Eğer böbrek rahatsızlığınız  veya şeker hastalığınız varsa ya da  epilepsi (sara) hastasıysanız, mani geçmişiniz varsa veya kanama bozukluğu geçmişiniz veya kanamaya eğiliminiz varsa  ya da elektroşok tedavisi görüyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Kediotu, sarı kantaron, kava kava, gotu kola gibi bitkisel ürünlerle birlikte kullanmaktan kaçınınız
 8. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 9. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 11. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol  ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Selectra 50 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir.
 3. Her gün aynı saatte  almaya özen göstermelisiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulanık görme, kulak çınlaması, işitme bozukluğu, hafıza bozukluğu, hareket bozukluğu, baş ağrısı, bulantı, ishal, uyuşukluk, halsizlik, uykusuzluk, uyuklama hali, karıncalanma ve vücutta his kaybı, terleme artışı, erkeklerde boşalma bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sertralin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Selectra 50 mg Film Tablet

Selectra 50 mg Film Tablet kullanma talimatı


Selectra-50-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın