Sefklav 1000/125 mg 20 Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

Sefklav 1000/125 mg 20 Efervesan Tabletin etken maddesi bir bakteri öldürücü olan sefaklor (1000 mg) ile sefaklorun bakterisit etkisini güçlendirici etkiye sahip Potasyum Klavulanat (125 mg) tır. Sefklav, tonsillit, farenjit, yutak ve sinüslerin enfeksiyonu, idrar yolları, idrar torbası, böbrek enfeksiyonu, Neisseria gonorrhoeae adlı bakterinin neden olduğu erkeklerde bel soğukluğu, kadınlarda rahim ağzı iltihabı (servisit), yumuşak dokunun iltihabi durumları ile  akut otitis media ve akciğer iltihabı da dahil bakteri kaynaklı benzer enfeksiyonları tedavi etmektedir.

 

Sefklav 1000/125 mg 20 Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Crohn veya ülseratif kolit hastalığınız ya da ağır böbrek rahatsızlığınız varsa; dozaj ayarlamasına gereksinim duyulabilir. Bu konuyu Sefklav ilaçla tedaviye başlamadan önce muhakkak hekiminize anlatınız.
 2. Sefklav kullanırken ishal geliştiyse hekiminiz önermedikçe ishal kesici herhangi bir ilaç kullanmaktan kaçınınız. Çünkü aşırı sulu ishal bağırsaklarınızda yeni başlayan bir enfeksiyonun habercisi olabilir.  Şayet kanlı veya aşırı sulu ishaliniz varsa derhal hekiminizle irtibata geçiniz.
 3. Sefklav kullanmaya başladıktan hemen sonra kendinizi iyileşmiş hissedebilirsiniz. Hekiminizin reçetenizde öngördüğü kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü, enfeksiyon oluşturan bakteriler vücutta tamamen bitmeden de iyileşme belirtilerinde artış olabilir.
 4. Sefklav mide asidi giderici ilaçlar, ülser ilaçları, idrar sökücüler, probenisid içeren ilaçlar, Aminoglikozidler (antibiyotikler) ile aynı zamanda kullanılmamalıdır.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için  Sefklav Efervesan Tableti her gün günün aynı saatlerinde atlamadan kullanmaya özen gösteriniz.
 6. Süt verme döneminde emziren annelerde ve hamilelerde hekim önerisi olmadıkça Sefklav kullanılmaz.
 7. Sefklav virüslerin yol açtığı gribal enfeksiyonlarda fayda göstermez.

 

Sefklav 1000/125 mg 20 Efervesan Tablet’ in kullanım Şekli:

 1. •İlacın her bir dozu yeterli miktarda suda çözündürülerek, içilir.
 2. • 8 saatlik aralar ile enfeksiyonun hafif veya ağır oluşuna bağlı olarak yarım veya bir efervesan tablet şeklinde kullanılabilir.
 3. Sefklav ilacı kullanırken hekiminizin direktiflerini dikkatle yerine getiriniz. Hekim önerisinden daha eksik veya fazla miktarda ve sürede kullanıldığında hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.

 

Sefklav 1000/125 mg 20 Efervesan Tablet Yan Etkileri :

 1. Sefklav kullanımının ardından boğaz, yüz, dudaklar veya dilde şişkinlik, düşük tansiyon, karın ağrısı, nefes darlığı, üritker  gibi alerjiyi işaret eden belirtileri kendinizde görürseniz,  derhal bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
 2. —Hafif ishal, gaz Mide bulantısı, susama, hafif ishal, gaz ilaca bağlı yaygın rastlanan yan etkilerdir.
 3. —Aşırı sulu ishal, halsizlik, yüksek ateş, bilinç bulanıklığı, ciltte döküntülü kaşıntı, kas ve eklemlerde ağrı, kalp ritminde artış, çarpıntı, genital bölgede akıntı ilacın çok nadir görülen yan etkileridir. Bu yan etkilerden biri görüldüğünde ilacın kullanımını kesip, derhal hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefaklor, Potasyum Klavulanat
İlaç Marka İsmi: Sefklav 1000/125 mg 20 Efervesan Tablet

Sefklav 1000/125 mg 20 Efervesan Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın