Sefbaktam 1 gr Enjektabl Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sefoperazon+Sulbaktam’dır. Sefbaktam 1 gr Enjektabl Flakon, vücut içerisindeki bakterilerle savaşan penisilin grubu  bir antibiyotiktir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.  Solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, bronşit, zatürre, farenjit, bademcik iltihabı gibi); menenjit; bel soğukluğu (gonore); genital bölgedeki enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı); kemik ve eklem enfeksiyonları; karın boşluğu enfeksiyonları; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi);

Sefbaktam 1 gr Enjektabl Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücut içerisindeki bakterilerle savaşan penisilin grubu  bir antibiyotiktir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacı kullanımı sırasında K vitamini eksikliğine yol açmaktadır. Tedaviniz süresince K vitamini takviyeleri alınız.
 5. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 6. Eğer Mononükleoz, karaciğer veya böbrek hastalığı,  kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, antibiyotik kullanımı ile ilgili  ishal ya da geçirmiş olduğunuz herhangi bir  alerji gibi rahatsızlıklarınız var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 8. Tedaviniz süresince alkol kullanmayınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 9. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Sefbaktam 1 gr Enjektabl Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, ateş, üşüme, vücut ağrısı,  grip belirtileri, sinirlilik haliyle birlikte baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü, deride soyulma gibi rahatsızlıklardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, derhal doktorunuza durumu bildiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefoperazon+Sulbaktam

İlaç Marka İsmi: SEFBAKTAM  1 gr Enjektabl Flakon
SEFBAKTAM sırasıyla; Antienfektifler, Antibakteriyeller (sistemik), diğer Beta-Laktam Antibakteriyeller, Üçüncü Kuşak Sefalosporinler ve Sefoperazon + sulbaktam şeklinde sınıflandırılmış olup, J01DD62 ATC Koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz SEFBAKTAM 1 g, BİLİM İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

SEFBAKTAM  1 gr Enjektabl Flakon’a ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

SEFBAKTAM 1 gr Enjektabl Flakon

SEFBAKTAM  1 gr Enjektabl Flakon’un kısa ürün bilgilendirmesi

SEFBAKTAM 1 gr Enjektabl Flakon'un kısa ürün bilgilendirmesi

Yorum Yap