SEFAZOL 500 mg IM/IV Enjektabl Flakon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sefazolin sodyum’dur. SEFAZOL 500 mg IM/IV Enjektabl Flakon, duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, bronşit, zatürre, farenjit, bademcik iltihabı gibi); kulak-burun-boğaz enfeksiyonları; deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi); safra yolu enfeksiyonları; kemik ve eklem enfeksiyonları; genital bölgedeki enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı); endoskopi sırasında oluşabilecek enfeksiyonlar; eklemlerdeki iltihabi durumların oluşturduğu enfeksiyonlar; ameliyat öncesi ve sonrası enfeksiyon oluşmasının önlenmesi; septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) rahatsızlığı ile ilgili bir ilaçtır.

SEFAZOL 500 mg IM/IV Enjektabl Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya diyaliz tedavisi görüyor olmak, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, şeker hastalığı, kurdeşen varsa ya da kan sulandırıcı ilaç  veya K vitamini kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. Bu ilacı 1 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 8. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı, bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde de kullanmayınız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

SEFAZOL 500 mg IM/IV Enjektabl Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç kas içine veya  damar içine uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karaciğer enzimlerinin yükselmesi, kanda üre azotu artışı, vücutta isilik, kabartı, kurdeşen gibi yan etkilerde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Sefazolin sodyum

İlaç Marka İsmi: SEFAZOL 500 mg IM/IV Enjektabl Flakon

Yorum Yap