SEFAGEN Enjektabl Flakon IM/IV 1000 mg

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Sefotaksim sodyum’dur. SEFAGEN 1000 mg Flakon IM/IV, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. SEFAGEN, zatürre ve diğer alt solunum yolu enfeksiyonları, menenjit ve beyin-omurilik ile ilgili enfeksiyonlar, kemik ve eklem enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi), kadın üreme organları enfeksiyonu, üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonları (idrar kesesi iltihabı, böbrek iltihabı gibi), bel soğukluğu, septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) tedavisi, kan dolaşımında bakteri bulunması durumu (bakteriyemi) tedavisinde kullanılmaktadır.   SEFAGEN, ayrıca mide-bağırsak ameliyatı, üreme ve idrar yolları sistemi ameliyatlarında ve kadın-doğum ameliyatlarında enfeksiyon oluşumunu önlemek için kullanılır.

SEFAGEN Enjektabl Flakon IM/IV Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SEFAGEN, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerjiniz var ise SEFAGEN‘i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. SEFAGEN, soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 5. SEFAGEN‘in kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise ilacı kullanmayı bırakıp  acilen  doktorunuza başvurunuz. Böyle bir durum bağırsak iltihabının belirtisi olabilir ve uygun bir antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız varsa ya da diyaliz tedavisi görüyorsanız, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, şeker hastalığı ve kalp ritm bozukluğunuz var ise SEFAGENi kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. SEFAGEN‘in kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. SEFAGEN‘i kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Sefagen Enjektabl Flakon IM/IV’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. SEFAGEN, kas içine veya damar içine uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefotaksim sodyum
İlaç Marka İsmi: SEFAGEN Enjektabl Flakon IM / IV 1000 mg

SEFAGEN Flakon 1000 mg kullanma talimatı


SEFAGEN Flakon 1000 mg kullanma talimatı

 

Yorum Yap