SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat, Salmeterol, Tiotropium bromür’dür. SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını kolaylaştırır, solunumu daha iyi hale getirir.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır. Düzenli kullanımı ile tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde, tıkanmayla (nefes darlığı)  ilgili belirtilerin tedavisinde ve atakların önlenmesinde kullanılır. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 3. Ani ortaya çıkan belirtileri rahatlatmak için kullanmayınız, böyle durumlar için kullandığınız rahatlatıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.
 4. Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz;  kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. Eğer böbrek bozukluğunuz veya  dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) varsa ya da prostat büyümesine bağlı idrar kesenizde tıkanıklık, tiroid bozukluğu, yüksek tansiyon veya kalp ile ilgili problemleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 6. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını aniden bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 7. 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ağızdan solunarak kullanılır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, farenjit yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat, Tiotropium bromür
İlaç Marka İsmi:  SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Kullanma Talimatı


saltif-inhalasyon-icin-toz-iceren-blister-kullanma-talimati

Bir Yorum Yazın