SALMECAP 25 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Salmeterol’dur. SALMECAP  25 mcg  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. Etkisi en az 12 saat devam eder. Astım hastalarında düzenli tedavi ile astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan itibaren astım ataklarının önlenmesi, kontrol altına alınması ve nefes alma problemlerinin hafifletilmesinde; orta ve ağır Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerinin ve atak sıklığının azaltılmasında kullanılır. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

SALMECAP  25 mcg  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.
 3. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 4. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 5. Eğer şeker hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da yüksek tiroid,  düzensiz kalp ritmi veya kalp ile ilgili bir problem yaşıyorsanız ya da kan potasyum seviyesiniz düşükse; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. 4 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SALMECAP  25 mcg  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Sadece inhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) uygulanır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, çarpıntı, titreme, kas krampları yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salmeterol
İlaç Marka İsmi: SALMECAP  25 mcg  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

SALMECAP  25 mcg  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Kullanma Talimatı


SALMECAP 25 mcg İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Kullanma Talimatı

Yorum Yap