SAB SIMPLEX Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Simetikon’dur. SAB SIMPLEX Süspansiyon, gazın vücuttan çıkışını kolaylaştıran, gaz giderici bir ilaçtır. Şişkinlik, aşırı doyma hissi gibi gaza bağlı mide-bağırsak şikayetlerinin giderilmesi ve ameliyat sonrası aşırı gazın giderilmesinde kullanılır. Ayrıca karın bölgesinde yapılacak olan ultrason incelemesi ve mide ve onikiparmak bağırsağının görüntülenmesi işlemlerinin ön hazırlığında gazın giderilmesi için  kullanılır.

SAB SIMPLEX Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gazın vücuttan çıkışını kolaylaştıran, gaz giderici bir ilaçtır.
 3. Eğer mide-bağırsak sisteminde delinme, tıkanma veya bunların şüphesi varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4.  Yeni meydana gelen veya uzun süreden beri karın ağrısı şikayetleriniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Levotiroksin (tiroid tedavisinde kullanılan) etken maddeli bir ilaç kullanıyorsanız, bu durumu doktorunuza söyleyiniz. Levotiroksin etken maddeli ilaçlarla birlikte kullanıldığında, her iki ilaç alımı arasında en az 4 saat olması önerilmektedir.
 6. Gaza bağlı mide-bağırsak şikayetlerinde (şişkinlik ve aşırı doyma hissi gibi), süt çocuklarına ve biberonla beslenen çocuklara her biberona 15 damla eklenip, verilir.  Emzirilen bebeğe emzirmeden önce küçük bir kaşığa damlatılıp verilebilir. Önerilen doz küçük çocuklara 15 damla, okul çağındaki çocuklara 20 ila 30 damla, yetişkenlere 30 ila 45 damladır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

SAB SIMPLEX Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayınız. Damlaması için şişeyi dik baş aşağı tutunuz ve dibine hafifçe parmağınızla vurunuz. Şişe eğri tutularak damlama hızı yavaşlatılabilir. Yemekle beraber veya yemeklerden sonra ve ihtiyaç duyulduğunda gece yatmadan önce de alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

İlaç Etken Maddesi:  Simetikon

İlaç Marka İsmi: SAB SIMPLEX Süspansiyon

SAB SIMPLEX Süspansiyon İlaç Prospektüsü


sab-simplex-suspansiyon-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın