RUMAZOLIDIN Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Naproksen topikal’ dir. RUMAZOLIDIN Jel, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan ağrı kesici ve iltihap giderici bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır. Ağrılı omuz tutulması, bel ağrısı, kas ağrıları, kas romatizması,  romatizmal ağrılar, osteoartrit (kireçlenme) ağrıları,  siyatik, bursit, tendon iltihabı, tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, hematom (deri altında kan toplanması), hasar ve zedelenme ile oluşan ödem,  burkulma, ezilme, gerilme, kas yırtılmaları, eklem iltihabı ( romatoid artrit)  durumlarında iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılır.

RUMAZOLIDIN Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağrılı omuz tutulması, bel ağrısı, kas ağrıları, kas romatizması,  romatizmal ağrılar, osteoartrit (kireçlenme) ağrıları,  siyatik, bursit, tendon iltihabı, tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, hematom (deri altında kan toplanması), hasar ve zedelenme ile oluşan ödem,  burkulma, ezilme, gerilme, kas yırtılmaları, eklem iltihabı ( romatoid artrit)  durumlarında iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılır.
 3. Ağzınıza ve gözünüze temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 5. Enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra uygulayınız.
 6. İlacı uyguladıktan sonra en az 10 dakika kuruması için bekleyiniz. Jel  kuruduktan sonra giyininiz.
 7. Uygulamadan sonra en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 8. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 9. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RUMAZOLIDIN Jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ağrılı bölgeye tamamen emilene kadar hafifçe ovularak sürülür.  Günde 2-6 kez uygulanabilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama bölgesinde kızarıklık, lekelenme, kaşıntı ve deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Naproksen topikal
İlaç Marka İsmi: RUMAZOLIDIN Jel

Bir Yorum Yazın