ROVALPIN Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Amlodipin besilat, Valsartan’dır. ROVALPIN Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacıdır. Kan basıncını düşüren tek bir ilaç ile tedavi edilemeyen kan basıncı yüksek olan hastalarda, yüksek kan basıncının (hipertansiyonun) tedavisi için kullanır.   Eğer, kan basıncının yüksek olma durumu uzun süre devam ederse beyin, kalp ve böbreklerdeki kan damarlarda hasar meydana getirir ve inme, kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliğine yol açabilir. Kan basıncının normal düzeye düşürülmesi, inme, kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliği riskini azaltır.

ROVALPIN Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacıdır.
 3. İlacın kullanımı nadiren de olsa, iskelet kas dokusunda bozulmalara neden olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir.
 4.  Kusma veya ishal; potasyum takviyeleri ya da potasyum içeren başka bir ürün kullanıyor olmak, böbrek hastalığı ya da  diyaliz tedavisi görüyor olmak, böbrek nakli geçirmiş olmak ; böbreklere kan taşıyan atardamarlarda daralma, karaciğer yetmezliği, ani gelişen kalp yetersizliği ya da yakın geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak; kalp kapakçıklarında daralma veya kalp kasında anormal kalınlaşma rahatsızlığı durumlarından herhangi birisi var ise bu ilacın kullanımı sizin için uygun almayabilir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve özel testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. Bu ilacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak telafisi mümkün olmayan ciddi kalp problemlerine yol açabilir.Bunun için ilacın alımını yavaş yavaş bırakmalısınız.
 6. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. Herhangi bir  ameliyat  olmanız gerekiyorsa  ya da diyalize girmeniz gerekiyorsa doktorunuza belirli bir süre öncesinden bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemeniz gerekmektedir.
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve siroz, diyaliz tedavisi görüyor olmak ya da hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 11. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ROVALPIN Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile aç karnına veya yemek esnasında  alınız.İlacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, bayılma, ağırlık hissi, aşırı terleme, idrar yapımında sıklık,  sarılık, kolay kanama ve çürük oluşumu, ereksiyon sağlayamama ya da sürdürememe,  görme bozukluğu, kulak çınlaması, sıkıntı hali, huzursuzluk, kaslarda spazm, ani kilo alma, ellerde ve ayaklarda şişme  gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi: Amlodipin besilat, Valsartan

İlaç Marka İsmi: ROVALPIN Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın