ROLINOZ 10 mg Oral Damla

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Setirizin dihidroklorür‘ dür. ROLINOZ 10 mg Oral Damla, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili antihistaminik bir ilaçtır. ROLINOZ, deride kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi belirtileri içeren kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin tedavisi ile boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtileri içeren mevsimlere bağlı alerjik nezlenin (saman nezlesi) tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı 2 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

 

ROLINOZ 10 mg Oral Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ROLINOZ, vücutta kızarıklık, kaşıntı, ödem, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi belirtilere yol açan histamin adlı kimyasalın etkilerini yavaşlatır.
 3. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer böbrek yetmezliğiniz veya idrara çıkma problemleriniz varsa ya da epilepsi (sara) hastasıysanız, nöbet geçirme riskiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. Yakın zamanda alerji testi yaptıracaksanız, ROLINOZ test sonuçlarını etkiliyebileceğinden, test yaptırmadan bir kaç gün önce kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışınız.
 6. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, ROLINOZ‘ u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırır.
 9. •2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

ROLINOZ 10 mg Oral Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. ROLINOZ‘ u doktorunuzun önerdiği dozda bir miktar su olan bardağa veya kaşığa damlatıp, içiniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.
 3. •2 ila 6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 kez 5 damla veya günde 2 defa (12 saat ara ile)  5 er damla;
 4. •6 ila 12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 kez 10 damla veya günde 2  defa (12 saat ara ile)  10 ar damla;
 5. •12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 defa 10 veya 20  damla önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuz başvurunuz.
 2. Uyuklama hali, halsizlik, sersemlik hissi, baş ağrısı, farenjit, nezle, ağız kuruluğu, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Setirizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ROLINOZ 10 mg  Oral Damla

 

Bir Yorum Yazın