ROLINOZ 10 mg Oral Damla

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Setirizin hidroklorür’dür. ROLINOZ 10 mg Oral Damla, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. ROLINOZ, kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı, 2 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinler içindir.

ROLINOZ 10 mg Oral Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ROLINOZ, kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır.
 3. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa; ROLINOZ‘u kullanmayınız.
 4. Yakın zamanda alerji testi yaptıracaksanız, ROLINOZ test sonuçlarını etkiliyebileceğinden, test yaptırmadan bir kaç gün önce ROLINOZ‘u kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışınız.
 5. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, ROLINOZ‘u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. ROLINOZ‘u,  bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 6. ROLINOZ‘u kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırır.
 8. ROLINOZ‘u 2 yaşın altındaki bebeklerde kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROLINOZ 10 mg Oral Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. ROLINOZ‘u doktorunuzun önerdiği dozda bir miktar su olan bardağa veya kaşığa damlatıp, içiniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.
 3. 2 ila 6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 kez 5 damla veya günde 2 kez (12 saat ara ile)  5 er damla;
 4. 6 ila 12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 kez 10 damla veya günde 2 kez (12 saat ara ile)  10 ar damla;
 5. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve erişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 kez 10 veya 20  damladır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama hali, halsizlik, sersemlik hissi, baş ağrısı, farenjit, nezle, ağız kuruluğu, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Setirizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ROLINOZ 10 mg  Oral Damla

Bir Yorum Yazın