RILUTEK Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Riluzol’dur. RILUTEK Film Tablet, ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastalarında, yaşamı uzatmak  ve trakeostomi (boyundan nefes borusuna giden bir delik açılması) yapılmadan ve mekanik solunuma bağlanmadan önceki yaşam süresini uzatmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç sadece Motor nöron hastalığının bir çeşidi olan ALS hastalığında kullanılır. Motor nöron hastalığının diğer formlarında kullanılmamalıdır. Motor nöron hastalığında sinir hücrelerinin harap olma durumu (kas zayıflığı, kas erimesi ve felç), kimyasal bir madde olan glutamatın beyinde ve omurilikte aşırı miktarda bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilaç, glutamatın açığa çıkmasını durdurur ve sinir hücrelerinin harap olmasını önler.

 

RILUTEK Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastalarında, yaşamı uzatmak  ve trakeostomi (boyundan nefes borusuna giden bir delik açılması) yapılmadan ve mekanik solunuma bağlanmadan önceki yaşam süresini uzatmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa ya da kanınızda bazı karaciğer enzimlerinin seviyesinde artış varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Eğer göz aklarında ve yüzde sarılık, vücutta kaşınma ve halsizlik gibi karaciğer  rahatsızlığı ile ilgili belirtiler varsa veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz  varsa ya da ateşiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı sersemlik ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, makine ve araç kullanımı gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 7. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Emzirme döneminde, Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

RILUTEK Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız.  12 saat arayla günde iki kez birer tablet alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes almada zorluk, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı ve öksürük, boğazda nefes almayı zorlaştıracak şişme, deride kızarıklık ve döküntü, parmaklarda şişlik gibi ciddi  yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup,  tıbbi yardım için derhal doktorunuza veya bir sağlık kuruluşunun acil servisine başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Riluzol

İlaç Marka İsmi: RILUTEK Film Tablet

Bir Yorum Yazın