REVOLADE Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Eltrombopag olamin’dir. REVOLADE Film Tablet, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan kan hücresi (trombosit/kan pulcuğu) sayısının artırılması için kullanılan bir ilaçtır. İTP (düşük kan trombosit/kan pulcuğu sayımının neden olduğu bir kanama hastalığı) hastalarının Trombosit/kan pulcuğu sayısının arttırılmasında kullanılır. Trombositler (kan pulcukları), kanama bölgelerinde birbirlerine yapışarak bir tıkaç oluştururlar ve kanamanın durdurulmasını sağlarlar. Trombosit sayısı azaldığında birbirlerine yapışmaları zorlaştığından dolayı yeterli bir tıkaç oluşturulamaması durumunda, özellikle darbelerden sonra kanamalar uzun sürer. Trombosit sayısının düşüklüğü vücutta purpura denen kırmızı-mor renkte döküntülere neden olur. ITP hastalarında kanama riski yüksektir ve peteşi (deri altında iğne ucu büyüklüğünde düz yuvarlak kırmızı lekeler), çürüme, burun kanamaları, diş eti kanamaları ve kesik veya yaralanmalar sonucu  meydana gelen kanamaların durdurulamaması gibi belirtiler görülebilir.

 

REVOLADE Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kandaki pıhtılaşmayı sağlayan kan hücresi (trombosit/kan pulcuğu) sayısının artırılması için kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer rahatsızlığınız  veya böbrek rahatsızlığınız varsa ya da yaşlı iseniz, uzun süredir yatağa bağımlı iseniz, kanser iseniz (kötüleşen), doğum kontrol hapı ya da hormon replasman tedavisi alıyorsanız, son dönemde ameliyat ya da yaralanma (travma) geçirdiyseniz, kilolu (obez) iseniz veya sigara kullanıyorsanız  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için, doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı karaciğer hasarına sebep olabileceğinden, deride veya göz akında sararma, koyu renk idrar gibi karaciğer hasarının belirtileri görülürse, tedaviye başlamadan önce ve başladıktan sonra doktorunuz, karaciğer ile ilgili bazı testler yaptırmanızı isteyecektir.
 5. Katarakt hastalığınız varsa, tedaviye başlamadan önce ve başladıktan sonra doktorunuz, belirli aralıklarla katarakt kontrolü yaptırmanızı isteyecektir.
 6. Bu ilacı almadan önce veya aldıktan sonra ki 4 saat içerisinde süt veya süt ürünleri, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir, kalsiyum, magnezyum, alüminyum, selenyum ve çinko içeren bazı mineral ve vitamin takviyeleri almamalısınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacınızın emilimini azaltmaktadır.
 7. Bu ilacı, 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 8. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız. Tedaviniz sonlandığında trombosit (kan pulcuğu) sayımını 4 haftada bir kontrol ettiriniz.
 9. Tedaviniz uzun süreli ise, doktorunuz düzenli olarak göz tetkikleri ve karaciğer fonksiyon testleri yaptırmanızı isteyecektir
 10. Karaciğer fonksiyonlarınızı,  tedaviye başlamadan önce ve tedaviye başlandıktan sonra 2 haftada bir kontrol ettiriniz.
 11. Tedaviniz sırasında  bir bacakta ağrı, şişme veya göğsünüzde ağrı, nefes almada güçlük gibi kan pıhtılaşmasına yönelik belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 12. Tedaviniz uzun süreli ise, doktorunuz düzenli olarak göz tetkikleri ve karaciğer fonksiyon testleri yaptırmanızı isteyecektir.
 13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınıız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

REVOLADE Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, uykusuzluk, karın ağrısı, kanlı dışkı ya da  bir bacakta ağrı, şişme veya göğsünüzde ağrı, nefes almada güçlük gibi kan pıhtılaşmasına yönelik belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Eltrombopag olamin

İlaç Marka İsmi: REVOLADE Film Tablet

Bir Yorum Yazın