RESTAFEN IM Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Etofenamat’ tır. RESTAFEN IM Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Romatizmal hastalık(siyatik gibi) ağrıları, kronik iltihaplı eklem romatizması, omurga ile ilgili ağrılı rahatsızlıklar, bursit,  akut gut, eklem kireçlenmesi (osteoartrit), tendon ve onu saran kılıfın iltihabı,  omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi durumu  ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklar (ankilozan spondilit) ve  eklem iltihabının sebep olduğu romatizmal hastalıkların ( (romatoid artrit) ağrı ve iltihabi durumlarının tedavisinde; adet dönemi ağrıları ve ameliyat sonrası görülebilen ağrılarda kullanılır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır. Kullanımı 18 yaş üstü yetişkinler içindir.

RESTAFEN IM Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır.
 3. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 6. Ciddi kalp yetmezliğiniz, karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da kanın pıhtılaşmasını önlemek için kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, mide veya bağırsaklarınızda ülser ve kanama varsa yada daha önce geçirdiyseniz ya da kalbi besleyen damarlarınızla ilgili bir ameliyat olacaksanız veya hamileliğinizin 6. ayından sonraki döneminde iseniz ya da bebek emziriyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Eğer  kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması, kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlardan herhangi birisi var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 8. 65 yaş üzeri hastalarda ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 9. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, acilen doktorunuzu haberdar ediniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RESTAFEN IM Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç kas içine enjeksiyon yolu ile uygulanır.  İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, kusma, hızlı kalp atışları, karaciğer fonksiyon bozuklukları, böbrek yetmezliği ve depresyon durumlarından herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Etofenamat

İlaç Marka İsmi: RESTAFEN IM Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

RESTAFEN IM Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul İlaç Prospektüsü


RESTAFEN-IM-Enjeksiyonluk-Çözelti-İçeren-Ampul-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın