RELPAX 40 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Eletriptan’dır. RELPAX 40 mg Film Tablet, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan güçlü bir migren baş ağrısı ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır.  Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı ya da tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren baş ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Sadece başlamış olan migren baş ağrılarında etkilidir. Normal baş ağrılarında ya da her zamanki migren ağrılarından farklı olan baş ağrılarında kullanılmamalıdır. Yalnızca doktor tarafından tespit edilmiş, onaylanmış migren baş ağrılarında kullanılır.

RELPAX 40 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan güçlü bir migren baş ağrısı ilacıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır.
 3. Sadece başlamış olan migren baş ağrılarında etkilidir. Baş ağrısını önlemez ya da atak sayısını azaltmaz.
 4. Yalnızca doktor tarafından onaylanmış migren baş ağrılarında kullanılır. Normal baş ağrıları ve normal migren ağrılarından farklı türdeki baş ağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
 5. Migren baş ağrısı belirtilerinin başladığı anda ya da migren atakları başlar başlamaz alınız.
 6. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya migren için başka bir ilaç kullanıyorsanız ya da kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) öykünüz varsa ya da migren ağrılarına benzemeyen baş ağrılarınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer rahatsızlığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü ya da  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz varsa; kullanmayınız.
 8. Eğer yüksek tansiyonunuz; karaciğer rahatsızlığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 10. 18 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üstü büyüklerde kullanılması önerilmemektedir.
 11. Kullanımı, kendinizi uykulu hissetmenize ve sersemliğe sebep olabilir. Bu nedenle migren atağı sırasında veya ilacı aldıktan sonra araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız. 
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RELPAX 40 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, sersemlik, uykulu hissetme, yorgunluk hissi, karıncalanma veya anormal his, kas sertliği veya güçsüzlüğü, baş dönmesi, boğaz ağrısı, burun akıntısı, göğüs ağrısı veya sıkışma, çarpıntı, hızlı kalp atımı, sıcaklık hissi, yüzde kızarma ve boğazda daralma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Eletriptan
İlaç Marka İsmi: RELPAX 40 mg Film Tablet

RELPAX 40 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


relpax-40-mg-film-tablet-kullanma-talimati

1 Yorum

 1. 10 Kasım 2016

Bir Yorum Yazın