REDEPRA 30 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Mirtazapin‘ dir. REDEPRA 30 mg Film Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya  anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. REDEPRA, majör depresif  bozukluk (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) ataklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı 18 yaş ve üzeri yetişkinler içindir.
•Majör depresif bozukluk : Bireyin sosyal aktivitelerini ve günlük yaşamını  rahatsız edecek düzeyde düşünmede, konuşmada ve vücut hareketlerinde yavaşlama, umutsuzluk, çaresizlik, boşlukta olma hissi, değersiz ve suçlu hissetme, ağlamaklı olmak, memnuniyetsizlik, öfke patlamaları, sinirlilik ve yılgınlık, uyku bozuklukları, yorgunluk hissi, enerji eksikliği, karar vermede ve hatırlamada güçlük yaşama, iştahta azalma veya artma.
•Bireye majör depresyon teşhisi konabilmesi için majör depresyon belirtilerinin en az 2 hafta devamlı olarak sürmesi gerekir.

REDEPRA 30 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. REDEPRA, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya  anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 5. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 6. Eğer, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kan ile ilgili herhangi bir hastalığınız, kalp atışlarınızda düzensizlik, düşük tansiyon, şeker hastalığı,  sara (epilepsi) nöbetleriniz, manik depresyon, şizofreni rahatsızlığınız, göz içi basıncının artma (glokom) durumu, prostata bağlı idrara çıkma güçlüğü, kalp ile ilgili ilaç kullanıyorsanız veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz; kullanmadan önce  muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. 4 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, doktorunuza danışınız.
 8. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 10. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 11. Tedaviniz sırasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 12. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 13. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 14. Tedaviniz süresinde alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 15. •18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 16. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

REDEPRA 30 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Ağız kuruluğu, baş ağrısı, uyku hali, uyuşukluk, iştah artışı ve kilo alma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mirtazapin
İlaç Marka İsmi:  REDEPRA 30 mg Film Tablet

REDEPRA 30 mg Film Tablet Kullanma talimatı


Redepra-30-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

25 Yorum

 1. Dilek 2 Haziran 2016
  • Mesut 23 Eylül 2016
 2. Mustafa 15 Temmuz 2016
 3. erkan 23 Aralık 2016
 4. Mehmet 17 Ocak 2017
  • Serpil 13 Nisan 2017
 5. Yasin 29 Haziran 2017
 6. Yasemin 28 Ekim 2017
  • Hatice 29 Haziran 2018
 7. serap 24 Kasım 2017
  • Hulya 17 Ocak 2018
   • tubi 3 Ağustos 2020
  • tanrıyım ben 21 Ağustos 2018
 8. Refika 8 Şubat 2018
 9. Onur 12 Mart 2018
  • Aysun 21 Nisan 2018
   • vedat 28 Eylül 2020
 10. Yasemin baydemir 1 Ocak 2019
  • Aybars 7 Mayıs 2019
 11. Busra 15 Haziran 2019
 12. Nuray Tutaç 19 Kasım 2019
 13. Hatice 19 Ocak 2021
 14. Emre 6 Mart 2021
 15. Berivan 29 Mayıs 2021

Yorum Yap