Ranitab İ.M./İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ranitidin hidroklorür’dür. Ranitab İ.M./İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Ampul, midede üretilen asit miktarını azaltan bir ilaçtır. Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve tedavisi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması.) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.

Ranitab İ.M./İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve tedavisi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması.) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumların tedavisinde kullanılır.
 3. Ülserinizin iyileşmesi 8 haftayı bulabilir.  Eğer ilacınızı düzenli bir şekilde kullanmanıza rağmen 6 hafta içerisinde rahatsızlığınızda bir iyileşme görülmez ise doktorunuza görüşmelisiniz.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa ya da porfiri rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bildiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Tedaviniz süresince alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol midenizin zarar görme riskini arttıracaktır.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Ranitab İ.M./İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, kas içine enjeksiyon veya toplardamara enjeksiyon ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık kuruluşunda uygulanmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hızlı veya yavaş kalp atımları, cilt döküntüsü, güçsüzlük halsizlik ve sarılık gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Ranitidin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Ranitab İ.M./İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Ampul

Yorum Yap