RAMADEX 100 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul)

RAMADEX, sırasıyla; Sinir Sistemi, Analjezikler, Opioidler, Diğer Opioidler ve tramadol hcl şeklinde sınıflandırılmış olup, N02AX02 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden yeşil reçeteyle temin edebileceğiniz RAMADEX Ampul, MS PHARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

RAMADEX için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, RAMADEX ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; RAMADEX nasıl kullanılır; RAMADEX dozajı; yan etkisi, istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi RAMADEX hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

Endikasyon bilgisi:

Tramadol hidroklorür adlı etken maddeyi içinde bulunduran RAMADEX ağrı kesici bir ilaç olup,  orta  ve şiddetli ağrıların giderilmesinde kullanılır. Bu ilaç, beyin ve omurilikte belirli sinir hücrelerini etkileyerek çalışır.

RAMADEX 100 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) hakkında bilinmesi gereken hususlar

• İlacın etken maddesine veya içinde bulunan bileşenlere alerjiniz var ise: kullanmayınız.
• İlaç bağımlılığını engellemek ve yoksunluk sendromu yaşanmaması için RAMADEX tedavisi kısa tutulmalıdır.
• 18 yaşından küçüklerde; geniz eti veya bademcik ameliyatı sonrasında ağrılarda kullanmayınız.
• Epilepsi hastalığı veya tedavi ile kontrol altına alınamayan nöbetler var ise ya da veya ağrı kesici, uyku hapı ya da diğer psikotropik ilaçlarla tedavi görüyorsanız ya da son 15 içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandı iseniz; RAMADEX kullanmayınız.
RAMADEX, 12 yaşından küçüklere uygulanmamalıdır.
Bu ilaç, uyuşturucu madde yoksunluğunda uyuşturucu madde yerine kullanılmaz.
RAMADEX kullanırken alkol almaktan sakınınız. 
RAMADEX, uyuklama, bulanık görme ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, makine ya da araç kullanmaktan kaçınınız.
•Emzirme ve hamilelik dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.
•RAMADEX tedavisi sırasında, oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. RAMADEX’i aldıktan sonra baş dönmesi, sersemleme ve düşme riskine karşı bir müddet oturur veya yatar pozisyonda kalınız. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
•Etkileşim: gliseriltrinitrat enjeksiyonluk çözeltileri, diklofenak, fenilbutazon,, flunitrazepam, indometasin, diazepam,midazolam,  kumarin antikoagülanları, MAO inhibitörleri, morfin, kodein, alkol, ondansetron, karbamazepin, buprenorfin, pentazosin, nalbufin

RAMADEX 100 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul)’ün kullanım şekli: 

  1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. RAMADEX, damar içine, kas içine veya deri altına uygulanır. I.V. uygulama yavaş enjeksiyon veya seyreltilmiş olarak infüzyon şeklinde yapılır.
  3. RAMADEX, bir defada 2 mg/kg uygulanır. Günlük toplam doz miktarı 400 mg dan fazla olmamalıdır.

İlacın Olası yan etkileri

  1. RAMADEX kullanırken, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminiz bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, baş dönmesi ilacın çok yaygın yan etkisidir. Sersemleme, baş ağrısı, kusma, ağızda kuruluk, kabızlık, normalden daha fazla terleme, uyuklama, halsizlik RAMADEX’in yaygın yan etkilerindendir.

RAMADEX 100 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul)’e ait kullanım Talimatı (ilaç prospektüsü)

daha sonra girilecek

RAMADEX 100 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul)’ün kısa ürün bilgilendirmesi

daha sonra girilecek

Yorum Yap