PURSENNID Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Senna ekstresi kalsiyum tuzu’dur. PURSENNID Draje, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.  Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumları ( örneğin : Yaşlılıkta görülen fonksiyonel kabızlık, ilaçlara bağlı gelişen kabızlık, gebelik döneminde görülen kabızlık, hemoroidlere bağlı kabızlık ve  nörolojik kabızlık gibi) ile radyolojik muayene ve cerrahi müdahaleye hazırlık gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılır.

PURSENNID Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. Düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 2 günlük tedaviden sonra bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. Müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir.
 6. İlacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz. Dolayısıyla 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.
 7. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise; kullanmayınız.
 8. İlacı, antiasit aldıktan sonraki 2 saat içinde almayınız.
 9. Etkisini göstermesi 6 ila 12 saati bulabilir.
 10. İlacın, uzun süreli kullanımı özellikle çocuklarda sakıncalıdır.
 11. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PURSENNID Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Erişkinlerde akşam yatarken; 2-4 draje
  Çocuklarda : 6 -12 yaş arası çocuklar akşam 1-2 draje
 4. Radyolojik muayene ve cerrahi müdahaleye hazırlıkta hekimin tavsiyesine uyarak kullanılır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı ve ishal seyrek  görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Senna ekstresi kalsiyum tuzu
İlaç Marka İsmi: PURSENNID Draje

PURSENNID Draje Kullanma Talimatı


PURSENNID Draje Kullanma Talimatı

 

Bir Yorum Yazın