PURSENNID Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Senna ekstresi kalsiyum tuzu‘ dur. PURSENNID Draje, kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır. Bağırsaklardaki kasların kasılmalarını sağlayarak bağırsak hareketlerini arttırıcı, bağırsak içeriğinin geçişini hızlandırıcı etkilere sahiptir. Bu etkiler dışkıyı yumuşatır ve dışarıya atılmasını kolaylaştırır.  PURSENNID, bağırsaktaki kasların fonksiyon bozukluğu, zayıflığı ve normal geriliminin kaybolması sonucu bağırsak hareketlerinin gevşemesi ile belirgin bağırsak atonisi, yaşlılıkta görülen fonksiyonel kabızlık,  gebelik dönemi, ilaç kullanımı veya hemoroidlere bağlı kabızlık, nörolojik kabızlık gibi değişik sebeplere bağlı kabızlığın giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca radyolojik muayene veya cerrahi müdahaleye hazırlık gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda da kullanılır. Beklenen etki 6- 12 saat içinde gerçekleşir.

 

PURSENNID Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PURSENNID, halk arasında peklik veya kabızlık olarak da bilinen Konstipasyon tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. Düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 2 günlük tedaviden sonra bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. PURSENNID, kısa süreli tedavi içindir. Uzun süreli kullanımı alışkanlık yapabilir. Müshil bağımlılığa, su-elektrolit denge bozukluğuna, kronik kabızlığa ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Dolayısıyla 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.
 6. Eğer şeker hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyon hastasıysanız: doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 7. İlacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. PURSENNID, ameliyat sonrasında ve aşırı şekilde elektrolit (su ve tuz kaybı) denge bozukluğu durumlarında kullanılmamalıdır.
 9. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit veya şüphesi, ishal, iltihaplı bağırsak hastalığı (crohn), ülseratif kolit, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise; bu ilacı kullanmayınız.
 10. PURSENNID‘ i, antiasit içeren ilaçlardan herhangi birini aldıktan sonraki 2 saat içinde kullanmayınız.
 11. İlacın, uzun süreli kullanımı özellikle çocuklarda sakıncalıdır.
 12. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PURSENNID Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Erişkinlerde günlük önerilen doz:  Gece yatmadan önce 2-4 draje;
  Çocuklarda : 6 -12 yaş arası çocuklar sabahları  1-2 draje alınması önerilir.
 4. Radyolojik muayene ve cerrahi müdahaleye hazırlıkta hekimin tavsiyesine uyarak kullanılır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Karın ağrısı ve ishal seyrek  görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Senna ekstresi kalsiyum tuzu
İlaç Marka İsmi: PURSENNID Draje

PURSENNID Draje Kullanma Talimatı


PURSENNID Draje Kullanma Talimatı

 

Bir Yorum Yazın