PSORCUTAN Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Kalsipotriol’dur. PSORCUTAN Krem, D vitaminin topikal uygulama için hazırlanan bir türevidir. Sedef hastalığı (Psoriazis  Vulgaris) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Sedef hastalığı, deri hücrelerinin çok hızlı çoğalmaya başlamasıyla oluşur. Deri hücrelerinin çok hızlı çoğalması, deride pullanma ve kızarıklığa sebep olur. Deri hücrelerinin büyümelerini ve çoğalmalarını düzenleyerek, derideki aşırı üretimin normale dönmesini sağlar.

PSORCUTAN Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, D vitaminin topikal uygulama için hazırlanan bir türevidir. Sedef hastalığı (Psoriazis  Vulgaris) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtilerinin görülmesi 2 haftayı bulabilir. Eğer ilacın etkilerini hemen görmezseniz, ilacı kullanmayı bırakmayınız.
 4. Tedavi süresi hastanın tedaviye verdiği cevaba göre ayarlanır.
 5. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri veya kireçli ürünler kullanmaktan kaçınınız.
 7. İlacı, göze, ağıza, yüze, açık yaraya veya tahriş olmuş cilde uygulamayınız. Eğer ilacı bu bölgelerden birine kazayla uygularsanız; ilacı uyguladığınız yüzeyi bol su ile yıkayınız.
 8. İlacı, sadece derinin hastalıktan etkilenen lekeli bölgesinin üzerine uygulayınız.
 9. Tedavi uygulamakta olduğunuz bölgeyi günde üç defadan fazla yıkamaktan kaçınınız. Çok fazla yıkamak cildinizin çok kurumasına veya tahriş olmasına yol açabilir.
 10. Tedavi uygulamakta olduğunuz bölgeye aşındırıcı, sert veya tahriş edici temizleyici maddeleri, parfümleri veya kozmetik ürünleri uygulamaktan kaçınınız.
 11. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

PSORCUTAN Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Uygulayacağınız cilt yüzeyini temizleyiniz ve kurulayınız. İlacı sadece hastalıktan etkilenen bölgeye parmağınızın ucuyla ince bir tabaka halinde sürünüz ve cilde yediriniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanır. İlacı, sadece derinin hastalıktan etkilenen lekeli bölgesinin üzerine uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanımınız sırasında yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, kuruluk veya soyulma gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler devam eden tedavi sırasında azalabilir.

İlaç Etken Maddesi: Kalsipotriol

İlaç Marka İsmi: PSORCUTAN Krem

1 Yorum

 1. 13 Aralık 2015

Bir Yorum Yazın