PSORCUTAN BETA Pomat

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Kalsipotriol ve Betametazon‘ dur. PSORCUTAN BETA Pomat, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltır ve deri hücrelerinin büyüme oranını normal hale getirir.  Sedef hastalığının (Psoriazis Vulgaris) belli  bir tipinin (plaklı sedef hastalığının)  tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Sedef hastalığı, deri hücrelerinin çok hızlı çoğalmaya başlamasıyla oluşur. Deri hücrelerinin çok hızlı çoğalması, deride pullanma ve kızarıklığa sebep olur. Deri hücrelerinin büyümelerini ve çoğalmalarını düzenleyerek, derideki aşırı üretimin normale dönmesini sağlar.

PSORCUTAN BETA Pomat Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa;  kullanmanız önerilmez.
 2. PSORCUTAN, sedef hastalığının (Psoriazis Vulgaris) belli  bir tipinin (plaklı sedef hastalığının)  tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Ağır karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da bilinen kalsiyum metabolizma bozukluğunuz varsa veya   sedef hastalığının benekli, kızarıklıklarla belirgin, pul pul dökülme gösteren ve kabarcıklarla seyreden diğer tipleri mevcutsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 4. Kasıklar, koltuk altları ve meme altları gibi vücudun ince ve kıvrımlı bölgelerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Tüberküloz, çiçek, suçiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer deri enfeksiyonları ile yüzünüzde kızarıklık ve şişlik veya ağız çevresinde kaşıntı, kızarıklık, döküntü varsa veya mantar enfeksiyonu,  parazit hastalığı ( uyuz gibi) ya da deride incelme varsa; kullanmayınız.
 6. Kafaya, yüze, ağız veya göze uygulanmamalıdır. Bu bölgelere bulaşmaması için her uygulamadan sonra eller yıkanmalıdır.
 7. Gül hastalığı (rozase) tedavisinde ve sivilce ( akne vulgaris) tedavisinde kullanılmaz.
 8. Anüs çevresinde ve genital bölgenizde kaşıntı varsa; kullanmayınız.
 9. Yaralı veya ezik deride kullanılmamalıdır.
 10. İlacı, sadece derinin hastalıktan etkilenen lekeli bölgesinin üzerine uygulayınız.
 11. İlacı uyguladığınız cilt bölgesini kapatmayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 12. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri veya kireçli ürünler kullanmaktan kaçınınız.
 13. •18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanmayınız.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PSORCUTAN BETA Pomad’ ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Uygulayacağınız cilt yüzeyini temizleyiniz ve kurulayınız. İlacı sadece hastalıktan etkilenen bölgeye parmağınızın ucuyla  sürünüz. Deriniz tarafından emilinceye kadar nazikçe yediriniz.
 3. Akşamları günde 1 kez uygulanır. Sadece derinin hastalıktan etkilenen lekeli bölgesinin üzerine uygulayınız.
 4. •4 haftadan daha uzun süre kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Deride döküntü, kaşıntı ve yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Kalsipotriol, Betametazon
İlaç Marka İsmi: PSORCUTAN BETA Pomat

PSORCUTAN BETA Pomat kullanma talimatı


PSORCUTAN BETA Pomad kullanma talimatı

1 Yorum

 1. 6 Şubat 2017

Bir Yorum Yazın