PSOCAL-BETA MERHEM

Endikasyon Bilgisi :

İçerisinde Betametazon, Kalsipotriol olan PSOCAL-BETA MERHEM, Psoriazis Vulgariste görülen iltihaplanmayı ve hızla üreyen cilt hücrelerinin üremesini yavaşlatır, sedefli bölgeyi nemlendirir. PSOCAL-BETA bağışıklık sisteminin aşırı çalışması sonucu ciltte iltihaplama ve cilt hücrelerinin anormal bir şekilde üretilmesinden kaynaklanan sedef hastalığında, cilde sürülerek uygulanan bir merhemdir.

 

PSOCAL-BETA MERHEM Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

 1. Çatlak, yanık ve  bakteri, virüs, mantar, parazit enfeksiyonlu, sivilceli ciltlere uygulamaktan sakınınız.
 2. Rozalı, egzamalı, tahrişli ve sivilceli yerlere sürülmemelidir.
 3. Genital bölgenize, ağzınıza ve gözünüze değdirmeyiniz. Eğer  bu bölgelerden birine kazara değerse, bol su ile yıkamalısınız.
 4. PSOCAL-BETA ile iyileşmenin görülmesi 1 ayı bulabilir. Eğer bu süre içerisinde iyileşmede ilerleme görülmez ise tedavinin gözden geçirilmesi için hekiminizle görüşmelisiniz.
 5. Ciddi böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğunuz var ise, merhemi kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı anlatınız.
 6. PSOCAL-BETA Merhemin daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini de arttırabilir. Hekiminizin reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 7. Bu merhemden en iyi faydayı sağlamak için hekimin tavsiye ettiği sürece düzenli bir şekilde her gün aksatmadan kullanmalısınız. Hastalığınızın tekrarlamaması için PSOCAL-BETA kullanımını hekime danışmadan kesmeyiniz.
 8. PSOCAL-BETA hamile kadınlarda ve süt veren annelerde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
 9. Merhemi sürdüğünüz cilt bölgesine aşındırıcı, sert veya tahriş edici temizleyici maddeler, parfümler veya kozmetik ürünleri kullanmaktan sakınınız.
 10. Cildin merhemi fazla emmesini engellemek için tedavi edilen bölgeyi bandajlamamalısınız.
 11. Merhemi uyguladıktan sonraki 1-2 saat banyo yapmaktan sakınınız.
 12. İlacı sürdükten sonra giysilerinize bulaşıp lekelenmemesi için kurumasını bekleyiniz.
 13. Sedefli cilt bölgesini güneş ışıklarından koruyunuz. Dışarıya çıkmanız halinde koruyucu giysiler giymelisiniz.

.

PSOCAL-BETA MERHEM Nasıl Kullanılır :

 1. Tercihen geceleri günde bir kere kullanılması kafidir.
 2. Bu merhemi hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince hekimin direktiflerine lütfen uyunuz. Denilen miktardan daha fazla ya da bırakmanızı gerektirecek durumlarda ilaca devam etmeyi ısrarla uzatırsanız, sağlığınız bozulabilir.
 3. İlacı süreceğiniz cilt yüzeyini temizleyiniz ve kurulayınız. Merhemi parmağınızla hafifçe sürerek, yedirilmesini sağlayınız. Yalnızca sedefin etkilediği bölgenin üzerine sürünüz, dışarıya taşırmamaya özen gösteriniz.

 

PSOCAL-BETA MERHEM’ in Yan Etkileri :

 1. Yüzünüzde, dudak, boğaz ve dilinizde şişme, karın ağrısı, soluma zorluğu ürtiker gibi alerjiyi işaret eden belirtilerde acilen hekiminizi arayınız.
 2. Kuruluk, soyulma, şişlik, kızarıklık, kuruluk ve yanma tedavi başlangıcında rastlanabilir. Ancak bu yan etkiler tedavi sırasında azalmaktadır.

 

İlaç Etken Maddesi: Betametazon, Kalsipotriol
İlaç Marka İsmi: PSOCAL-BETA MERHEM

Bir Yorum Yazın