PSOCAL-BETA MERHEM

Endikasyon Bilgisi :

İçerisinde Betametazon, Kalsipotriol olan PSOCAL-BETA MERHEM, Psoriazis Vulgariste görülen iltihaplanmayı ve hızla üreyen cilt hücrelerinin üremesini yavaşlatır, sedefli bölgeyi nemlendirir. PSOCAL-BETA bağışıklık sisteminin aşırı çalışması sonucu ciltte iltihaplama ve cilt hücrelerinin anormal bir şekilde üretilmesinden kaynaklanan sedef hastalığında, cilde sürülerek uygulanan bir merhemdir.

 

PSOCAL-BETA MERHEM Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

 1. Çatlak, yanık ve  bakteri, virüs, mantar, parazit enfeksiyonlu, sivilceli ciltlere uygulamaktan sakınınız.
 2. Rozalı, egzamalı, tahrişli ve sivilceli yerlere sürülmemelidir.
 3. Genital bölgenize, ağzınıza ve gözünüze değdirmeyiniz. Eğer  bu bölgelerden birine kazara değerse, bol su ile yıkamalısınız.
 4. PSOCAL-BETA ile iyileşmenin görülmesi 1 ayı bulabilir. Eğer bu süre içerisinde iyileşmede ilerleme görülmez ise tedavinin gözden geçirilmesi için hekiminizle görüşmelisiniz.
 5. Ciddi böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğunuz var ise, merhemi kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı anlatınız.
 6. PSOCAL-BETA Merhemin daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini de arttırabilir. Hekiminizin reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 7. Bu merhemden en iyi faydayı sağlamak için hekimin tavsiye ettiği sürece düzenli bir şekilde her gün aksatmadan kullanmalısınız. Hastalığınızın tekrarlamaması için PSOCAL-BETA kullanımını hekime danışmadan kesmeyiniz.
 8. PSOCAL-BETA hamile kadınlarda ve süt veren annelerde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
 9. Merhemi sürdüğünüz cilt bölgesine aşındırıcı, sert veya tahriş edici temizleyici maddeler, parfümler veya kozmetik ürünleri kullanmaktan sakınınız.
 10. Cildin merhemi fazla emmesini engellemek için tedavi edilen bölgeyi bandajlamamalısınız.
 11. Merhemi uyguladıktan sonraki 1-2 saat banyo yapmaktan sakınınız.
 12. İlacı sürdükten sonra giysilerinize bulaşıp lekelenmemesi için kurumasını bekleyiniz.
 13. Sedefli cilt bölgesini güneş ışıklarından koruyunuz. Dışarıya çıkmanız halinde koruyucu giysiler giymelisiniz.

.

PSOCAL-BETA MERHEM Nasıl Kullanılır :

 1. Tercihen geceleri günde bir kere kullanılması kafidir.
 2. Bu merhemi hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince hekimin direktiflerine lütfen uyunuz. Denilen miktardan daha fazla ya da bırakmanızı gerektirecek durumlarda ilaca devam etmeyi ısrarla uzatırsanız, sağlığınız bozulabilir.
 3. İlacı süreceğiniz cilt yüzeyini temizleyiniz ve kurulayınız. Merhemi parmağınızla hafifçe sürerek, yedirilmesini sağlayınız. Yalnızca sedefin etkilediği bölgenin üzerine sürünüz, dışarıya taşırmamaya özen gösteriniz.

 

PSOCAL-BETA MERHEM’ in Yan Etkileri :

 1. Yüzünüzde, dudak, boğaz ve dilinizde şişme, karın ağrısı, soluma zorluğu ürtiker gibi alerjiyi işaret eden belirtilerde acilen hekiminizi arayınız.
 2. Kuruluk, soyulma, şişlik, kızarıklık, kuruluk ve yanma tedavi başlangıcında rastlanabilir. Ancak bu yan etkiler tedavi sırasında azalmaktadır.

 

İlaç Etken Maddesi: Betametazon, Kalsipotriol
İlaç Marka İsmi: PSOCAL-BETA %0.005 + %0.05 merhem

PSOCAL-BETA merhem kullanma talimatı


PSOCAL-BETA merhem kullanma talimatı

PSOCAL-BETA merhem kısa ürün bilgisi


BİLEŞİMİ :aktif madde olarak 1 gram PSOCAL-BETA merhem; 0,0522 mg kalsipotriol monohidrat (0,05 mg kalsipotriole eşdeğer) ; 0,643 mg betametazon dipropiyonat (0,5 mg betametazona eşdeğer) ihtiva eder.
Yardımcı maddeler:Likit Parafin, Alfa Tokoferol, Beyaz Vazelin, Polioksipropilen-15-Stearil Eter (butil hidroksi toluen 0,05 mg/1 g merhem içerir (E321)),
FARMASÖTİK FORM: Sarımsı beyaz merhem.
Terapötik endikasyonlar: Topikal tedaviye yanıt veren stabil psoriasis vulgaris’ in topikal tedavisi.
Pozoloji ve uygulama şekli :PSOCAL-BETA merhem etkilenen bölgeye günde 1 defa uygulanır. Önerilen tedavi süresi 4 haftadır. 52 haftaya kadar PSOCAL-BETA merhemin tekrarlı kürleri ile deneyim bulunmaktadır. 4 hafta sonra tedaviye devam edilmesi ya da tedavinin tekrar başlatılması gerekiyorsa, tedavi tıbbi görüşten sonra ve düzenli tıbbi kontrol altında sürdürülür.
Kalsipotriol içeren tıbbi ürünler kullanıyorken, maksimum günlük doz 15 gramı, maksimum haftalık doz ise 100 gramı geçmemelidir. Tedavi edilen vücut yüzeyi ise toplam vücut yüzeyinin %30’unu aşmamalıdır. PSOCAL-BETA etkilenen bölgeye sürülerek yedirilir. Optimal etkiyi elde etmek için, PSOCAL-BETA kullanıldıktan hemen sonra duş alınmaması ya da banyo yapılmaması önerilmektedir. Yüz derisi ve genitallere uygulanmamalıdır.
Akşam uygulanması tercih edilebilir.
PSOCAL-BETA yağlı bir ürün olduğundan uyguladıktan hemen sonra giyinmeyiniz.
PSOCAL-BETA ciddi böbrek yetmezliği ya da ağır karaciğer yetmezliği olan hastalar uygulanmamalıdır.
PSOCAL-BETA merhemin çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerde kullanımı önerilmemektedir.
Kontrendikasyonlar
PSOCAL-BETA merhemin bileşiminde bulunan maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir.
Kalsipotriol içermesi nedeniyle, PSOCAL-BETA merhem kalsiyum metabolizması bozukluğu olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir.
Ayrıca, PSOCAL-BETA merhem kortikosteroid içeriği nedeniyle şu durumlarda kontrendikedir:
Derinin viral (örn. herpes veya varicella) lezyonları, fungal veya bakteriyel clit enfeksiyonları, parazite bağlı enfeksiyonlar, tedavi alanında tüberküloz, rosacea, perioral dermatit, acne vulgaris, deride atrofi, striae atrophicae, derideki venlerin incelmesi, ichthyosis, acne rosacea, ülserler, yaralar ile ilişkili deri lezyonları bulunduğunda.
PSOCAL-BETA eritrodermik, eksfoliyatif ve püstüler psoriasisde kontrendikedir.
PSOCAL-BETA merhemin özel kullanım uyarıları ve önlemleri
Endokrin sistem üzerine etkiler:
Sistemik emilim sebebi ile topikal kortikosteroid tedavisi sırasında da, sistemik kortikosteroid tedavisi ile ilişkili adrenokortikal supresyon veya diabetes mellitusun metabolik kontrolü üzerine etki gibi advers reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Kortikosteroidlerin sistemik emilimini artırdığından kapalı pansuman uygulamasından ve geniş hasarlı deri bölgelerine veya mukoz membranlara ya da deri kıvrım yerlerine uygulamadan kaçınılmalıdır.
Vücuda uygulanan PSOCAL-BETA ile aynı etkin maddeleri içeren ve kafa derisine uygulanan jel formunun yüksek dozlarının kombinasyonunu kullanan, yaygın kafa derisi ve vücut psoriazisi olan hastalarda yapılan bir çalışmada, 4 haftalık tedavi sonrasında 32 hastanın 5’i adrenokortikotropik hormona (ACTH) kortizol yanıtında sınırda azalma göstermiştir.
Kalsiyum metabolizması üzerine etkiler:
Maksimum haftalık doz (100 g) aşılırsa kalsipotriol içeriği nedeni ile hiperkalsemi oluşabilir. Tedavi kesildiğinde, serum kalsiyumu normale döner. Kalsipotriol ile ilgili önerilere uyulduğunda hiperkalsemi riski minimumdur.
Lokal advers reaksiyonlar:
PSOCAL-BETA, potent bir grup III steroid içermektedir ve PSOCAL-BETA merhemin diğer steroidler ile eşzamanlı olarak aynı uygulama bölgesinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Yüz derisi ve genitaller kortikosteroidlere çok hassastırlar. Bu tıbbi ürün, bu bölgelerde kullanılmamalıdır.
PSOCAL-BETA ’yı yüze, ağza ve gözlere uygulamaması ve bu bölgelere kazara bulaştırmaması için hasta tıbbi ürünün doğru kullanılması hakkında doğru bilgilendirilmelidir. PSOCAL-BETA ’nın bu bölgelere kazara bulaştırılmaması için her uygulamadan sonra eller yıkanmalıdır.
Eşlik eden cilt enfeksiyonları:
Lezyonlar, sekonder enfeksiyona maruz kalırlarsa, antimikrobiyal tedavi uygulanmalıdır. Bununla birlikte enfeksiyon kötüleşirse, kortikosteroidler ile tedavi durdurulmalıdır.
PSOCAL-BETA ile tedavinin kesilmesi:
Psoriasisin topikal kortikosteroidler ile tedavisinde, tedavi bırakıldığında jeneralize püstüler psoriasis veya yoksunluk etkilerinin ortaya çıkma riski olabilir. Bu nedenle tedavi sonrasındaki dönemde tıbbi gözetim sürdürülmelidir.
PSOCAL-BETA’nın uzun süreli kullanım:
Uzun süreli kullanım ile birlikte kortikosteroide bağlı lokal ve sistemik advers reaksiyonlarda artış riski vardır. Kortikosteroidin uzun süreli kullanımına bağlı advers reaksiyonlar görüldüğünde tedavi bırakılmalıdır.
Değerlendirilmemiş kullanım: PSOCAL-BETA’nın guttate psoriasiste kullanımına ilişkin deneyim bulunmamaktadır.
Eşzamanlı tedavi ve UV maruziyeti:
Vücut psoriasis lezyonları için PSOCAL-BETA, kafa derisi psoriasis lezyonları için kullanılan ve aynı etkin maddeleri içeren jel formu ile kombinasyon halinde kullanılmaktadır. Buna karşın, PSOCAL-BETA’nın aynı tedavi bölgesine uygulanan diğer topikal anti-psoriatik ürünler, sistemik kullanılan diğer anti-psoriatik tıbbi ürünler ya da fototerapi ile kombinasyon halinde kullanılmasına ilişkin sınırlı deneyim bulunmaktadır.
PSOCAL-BETA tedavisi sırasında, doktorların hastalarına doğal ya da suni güneş ışığına aşırı maruz kalmaktan kaçınmaları ya da maruziyeti sınırlamaları konusunda tavsiyelerde bulunmaları önerilmektedir. Topikal kalsipotriol UV radyasyonu ile birlikte ancak hekim ve hasta bu tedavinin potansiyel yararlarının potansiyel risklerine üstün olduğunu değerlendirdiğinde uygulanmalıdır.
PSOCAL-BETA’nın polioksipropilen-11-stearil eter yardımcı maddesinin içinde bulunan butil hidroksitoluen (E321), lokal deri reaksiyonlarına (örn., kontak dermatite) ya da gözlerde ve mukoz membranlarda irritasyona sebebiyet verebilir.
PSOCAL-BETA’nın diğer tıbbi ürünlerle bilinen bir etkileşim yoktur.
PSOCAL-BETA’nın Gebelik ve laktasyon döneminde kullanımı:
Gebelik kategorisi: C’dir.
PSOCAL-BETA’nın gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri bulunmamaktadır.
Gebelik dönemi
PSOCAL-BETA’nın gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri bulunmamaktadır.
Glukokortikoidler ile hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar üreme toksisitesinin bulunduğunu göstermekle birlikte (bkz. Bölüm 5.3), çeşitli epidemiyolojik çalışmalar (300’den az gebelik sonucu) gebelik sırasında kortikosteroidler ile tedavi edilen kadınların bebekleri arasında konjenital anomaliler ortaya koymamıştır. İnsanlara yönelik potansiyel risk bilinmemektedir. Bu nedenle PSOCAL-BETA gebelikte ancak potansiyel yararları potansiyel risklerine karşı değerlendirilerek kullanılmalıdır.
Laktasyon dönemi
Betametazon anne sütüne geçer; ancak terapötik dozda bebeğin advers etki riski altında kalması olası değildir. Kalsipotriolün anne sütüyle atılımıyla ilgili veri yoktur. Emziren kadınlara PSOCAL-BETA reçete ediliyorken gerekli özen gösterilmelidir. Hastalar emzirirken memelerine PSOCAL-BETA sürmemeleri konusunda ikaz edilmelidir.
Üreme yeteneği / Fertilite
Kalsipotriol ya da betametazon dipropiyonatın oral dozları ile sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalar, erkek ve dişi fertilitesinde herhangi bir azalma göstermemiştir .
PSOCAL-BETA’nın araç veya makine kullanma becerisi üzerine bir etkisi yoktur ya da ihmal edilecek düzeydedir.
PSOCAL-BETA’nın istenmeyen etkileri
Advers reaksiyonların sıklık değerlendirmesi onay sonrası güvenlilik çalışmaları dahil klinik çalışmalardan elde edilen verilerin ve spontan bildirimlerin birleştirilmiş analizini temel almaktadır.
Tedavi sırasında en sık bildirilen advers reaksiyonlar kaşıntı ve derinin pul pul dökülmesi gibi çeşitli deri reaksiyonlarıdır.
Advers reaksiyonlar MedDRA Sistem Organ Sınıfına göre listelenmiş olup, her bir advers reaksiyon en sık bildirilenden başlanarak listelenmektedir. Advers reaksiyonlar, her bir sıklık grubu içinde azalan ciddiyet sırasına göre sunulmaktadır. Sıklıklar şu şekilde tanımlanmaktadır: Çok yaygın (≥1/10); yaygın (≥1/100 ila <1/10); yaygın olmayan (≥1/1000 ila <1/100); seyrek (≥1/10.000 ila <1/1000); çok seyrek (<1/10.000), bilinmiyor (eldeki
verilerden yola çıkarak tahmin edilemiyor).
Enfeksiyonlar ve enfestasyonlar
Yaygın olmayan: Deri enfeksiyonu*, folikülit
Seyrek: Fronkül
Bağışıklık sistemi hastalıkları
Seyrek: Hipersensitivite
Metabolizma ve beslenme hastalıkları
Seyrek: Hiperkalsemi
Deri ve deri altı doku hastalıkları
Yaygın: Derinin pul pul dökülmesi, kaşıntı
Yaygın olmayan: Deride atrofi, psoriasisin alevlenmesi, dermatit, eritem, döküntü**, purpura ya da ekimoz,
deride yanma hissi, deride iritasyon
Seyrek: Püstüler psoriasis, deride stria’lar, fotosensitivite reaksiyonları, akne, deride kuruluk
Genel bozukluklar ve uygulama bölgesine ilişkin hastalıklar
Yaygın olmayan: Uygulama yeri pigmentasyon değişiklikleri, uygulama yerinde ağrı***
Seyrek: Yoksunluk etkisi
* Bakteriyel, fungal ve viral deri enfeksiyonlarını da içeren deri enfeksiyonları bildirilmiştir.
** Eksfoliyatif döküntü, papüler döküntü ve püstüler döküntü gibi çeşitli tiplerde döküntü
reaksiyonları bildirilmiştir.
*** Uygulama yerinde ağrıya uygulama yerinde yanma dahil olmuştur.
Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:
Pediyatrik popülasyon:
Kontrollü olmayan açık bir çalışmada, psoriasis vulgaris görülen 12-17 yaşlarında 33 ergen 4 hafta boyunca haftada maksimum 56 g PSOCAL-BETA ile tedavi edilmiştir. Yeni bir advers olay gözlenmemiş ve sistemik kortikosteroid etkisine ilişkin bir sorun belirlenmemiştir. Bununla birlikte bu çalışmanın boyutu çocuklarda ve ergenlerde PSOCAL-BETA’nın güvenlilik profiline ilişkin belirli sonuçlar çıkarılmasına izin vermemektedir. Aşağıda verilen advers reaksiyonlar sırasıyla kalsipotriol ve betametazonun farmakolojik sınıfı ile ilişkili olarak görülmektedir:
• Kalsipotriol
Advers reaksiyonlar uygulama yeri reaksiyonları, kaşıntı, deride iritasyon, yanma ve batma hissi, deride kuruluk, eritem, döküntü, dermatit, ekzema, psoriasisin şiddetlenmesi, fotosensitivite ve çok seyrek olarak anjiyoödem ve yüz ödemi olgularını içeren hipersensitive reaksiyonlarını içerir. Topikal kullanım sonrasında hiperkalsemi veya hiperkalsiüreye neden olabilecek sistemik etkiler çok seyrek oluşabilir.
• Betametazon (dipropiyonat olarak)
PSOCAL-BETA potent bir kortikosteroid içerir.
Topikal uygulama sonrasında özellikle uzun süreli uygulamalarda, aşağıdaki yan etkileri de içeren lokal reaksiyonlar oluşabilir: Deride atrofi, teleanjiektaziler, stria’lar, folikülit, hipertrikoz, perioral dermatit, alerjik temas dermatiti, deride renk değişikliği ve colloid milia. Psoriasisin topikal kortikosteroidler ile tedavisinde, jeneralize püstüler psoriasis riski ortaya çıkabilir.
Kortikosteroidlerin topikal kullanımına bağlı sistemik reaksiyonlar yetişkinlerde nadir olmasına karşılık ağır olabilir. Özellikle uzun süreli tedavi sonrasında böbreküstü bezi fonksiyonlarında azalma, katarakt, enfeksiyonlar, diabetes mellitusda metabolik kontrol üzerine olumsuz etki ve göz içi basıncında artış oluşabilir. Sistemik etkiler kapalı pansuman (plastik, deri kıvrımları) yapıldığında, geniş alanlara ve uzun süren uygulamalarda daha sık oluşur.
Doz aşımı ve tedavisi
Tavsiye edilen doz aşıldığında serum kalsiyum düzeyleri artabilir ancak tedavi kesildiğinde hızla geriye döner. Hiperkalsemi semptomları poliüri, konstipasyon, kas güçsüzlüğü, konfüzyon ve komayı içerir. Topikal kortikosteroidlerin uzun süreli aşırı kullanımı genellikle geriye dönüşlü olan sekonder adrenal yetmezliğe yol açan hipofiz-adrenal fonksiyonları baskılayabilir. Bu durumlarda semptomatik tedavi uygulanır. Kronik toksisite durumunda kortikosteroid tedavisi kademeli bir şekilde azaltılarak sonlandırılmalıdır.
Hatalı kullanımdan dolayı haftalık 240 g PSOCAL-BETA (yaklaşık 34 g’lık günlük doza karşılık gelmektedir) ile 5 ay boyunca (önerilen maksimum günlük doz 15 g) tedavi edilen yaygın eritrodermik psoriasisli bir hastada tedavi boyunca Cushing sendromu ve ardından tedavinin aniden durdurulması sonrasında püstüler psoriasis geliştiği bildirilmiştir.
5. FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER
Farmakoterapötik grup: Topikal kullanılan diğer antipsoriatikler
ATC kodu: D05AX52 kalsipotriol kombinasyonları
Bir vitamin D türevi olan kalsipotriolün in vitro verilere göre keratositlerin diferensasyonunu teşvik ettiği ve proliferasyonunu baskıladığı ortaya konulmuştur. Bu öngörü psoriasisteki etkinliğinin temelini oluşturur.
Diğer topikal kortikosteroidler gibi betametazon dipropiyonat da altta yatan nedenlere etkili olmasa da antienflamatuvar, kaşıntıyı önleyici, vazokonstrüktif ve immunosupresif özelliklere sahiptir. Kapalı pansuman tekniği nedeniyle boynuzsu tabakada penetrasyonun artışı ile etkide de artma olabilir (yaklaşık 10 katı). Bu durum advers etkilerde de artışa yol açar. Topikal steroidlerin antienflamatuvar aktivitelerinin mekanizması çok iyi anlaşılamamıştır. 634 psoriasis hastasını kapsayan güvenlik çalışması kalsipotriol+betametazon kombinasyonunun 52 haftaya kadar önerildiği üzere günde bir kez kullanımı ile tek başına ya da kalsipotriol ile alternatifli olarak tekrarlayan kürlerinin, kalsipotriol+betametazon kombinasyonunun başlangıçta kullanılıp devamında 48 hafta boyunca sadece kalsipotriol kullanımını karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Advers ilaç reaksiyonları kalsipotriol+betametazon kombinasyonu grubundaki hastaların %21.7’sinde, kalsipotriol+betametazon kombinasyonu/kalsipotriol alternatifli grubun %29.6’sında ve kalsipotriol grubunda %37.9 olarak bildirilmiştir. Kalsipotriol+betametazon kombinasyonu grubundaki hastaların %2’den fazlasında bildirilen advers ilaç reaksiyonları kaşıntı (%5.8) kalsipotriol+betametazon kombinasyonu grubunda%4.8, kalsipotriol+betametazon
kombinasyonu/kalsipotriol alternatifli grupta %2.8 ve kalsipotriol grupta %2.9 olarak bildirilmiştir. ACTH’ye adrenal yanıt, haftada bir kez 106 g’a kadar kalsipotriol+betametazon kombinasyonu ve kalsipotriol+betametazon kombinasyonu ile aynı etkin maddeleri içeren jel formunu kombine olarak kullanan yaygın kafa derisi ve vücut psoriazisi olan hastalarda serum kortizol düzeyleri ölçülerek belirlenmiştir. 4 haftalık tedavi sonrasında 32 hastanın 5’inde (%15.6) ve tedaviye 8 haftaya kadar devam eden 11 hastanın 2’sinde (%18.2) ACTH maruziyeti sonrası 30. dakikada kortizol yanıtında sınırda azalma göstermiştir. Tüm olgularda, serum kortizol düzeyleri ACTH maruziyeti sonrası 60. dakikada normaldir. Bu hastalarda kalsiyum metabolizmasında herhangi bir değişikliğe ilişkin kanıt bulunmamıştır. Bu nedenle Hipotalamus-Pituitary-Adrenal (HPA) baskılanması açısından bu çalışma, kalsipotriol+betametazon kombinasyonu ve kalsipotriol+betametazon kombinasyonu ile aynı etkin maddeleri içeren jel formunun çok yüksek dozlarının HPA aksı üzerinde zayıf bir etkiye sahip olabileceğine ilişkin bazı kanıtlar sağlamaktadır.
Pediyatrik popülasyon: ACTH maruziyetine adrenal yanıt her hafta 56 g’a kadar PSOCAL-BETA kullanmış ve vücut psoriasis olan 12-17 yaşındaki 33 ergende yürütülen kontrollü olmayan 4 haftalık bir çalışmada ölçülmüştür. Herhangi bir HPA aksı baskılanması olgusu bildirilmemiştir. Hiperkalsemi bildirilmemekle birlikte bir hastada idrar kalsiyumunda muhtemelen tedaviyle ilişki bir artış gözlenmiştir.
Emilim:
Radyoaktif işaretli merhemle yapılan klinik çalışmalar PSOCAL-BETA’dan kalsipotriol ve betametazonun sistemik absorpsiyonunun 12 saat boyunca normal deriye (625 cm2) uygulanan dozun (2,5 g) % 1’den daha azı olduğuna işaret eder. Psoriasis plaklarına kapalı pansuman teknikleriyle uygulama topikal kortikosteroidlerin emilimini artırır. Hasarlı deriden emilim yaklaşık % 24’tür.
Kalsipotriol ve betametazon dipropiyonat, vücut ve kafa derisini içeren yaygın psoriasisin tedavisinde PSOCAL-BETA ve PSOCAL-BETA ile aynı aktif maddeleri içeren jel formu ile 4 veya 8 hafta boyunca tedavi edilen 34 hastanın kan örneklerinin tümünde alt tayin sınırının altında bulunmuştur. Hastaların bazılarında bir kalsipotriol metaboliti ve bir betametazon dipropiyonat metaboliti ölçülebilir düzeyde bulunmuştur.
Dağılım:
Proteine bağlanma yaklaşık %64’tür. Sıçanlarda radyoaktif işaretli kalsipotriol ve betametazon dipropiyonat ile doku dağılımı çalışmaları sırasıyla böbrek ve karaciğerin en yüksek radyoaktivite düzeyine sahip olduğunu göstermiştir.
Biyotransformasyon:
Sistemik maruziyeti takiben, her iki etkin madde de – kalsipotriol ve betametazon dipropiyonat – hızlı ve kapsamlı bir şekilde metabolize olur. Betametazon esas olarak karaciğerde ayrıca böbreklerde de glukuronat ve sülfat esterlerine metabolize olur.
Eliminasyon:
İntravenöz uygulama sonrasındaki plazma eliminasyon yarılanma ömrü 5-6 saattir. Deride depo oluşumu nedeniyle dermal uygulama sonrasındaki eliminasyon günler içinde gerçekleşir. Kalsipotriol için ana atılım yolu feçes ile (sıçan ve minipigler) ve betametazon dipropiyonat için idrar yoluyladır (sıçanlar ve fareler).
Klinik öncesi güvenlilik verileri
Deney hayvanlannda kortikosleroidlerle yapılan çalışmalar üreme toksisitesine işaret etmiştir (damak yarığı, iskelette anormal oluşumlar). Sıçanlarda kortikosteroidlerin uzun süreli oral uygulamaları ile yapılan üreme toksisitesi çalışmalannda gebelik süresinde uzama ile güç ve aynı zamanda da uzun süren doğum izlenmiştir. Bunun da ötesinde yavrunun yaşam süresinde kısalma, kilo kaybı ve kilo artışı gözlemlenmiştir. Fertilitede bozulma gözlenmemiştir. İnsandaki ilişki bilinmemektedir. Farelerde kalsipotriol ile yapılan dermal karsinojenisite çalışması ve sıçanlarda oral karsinojenisite çalışması, insanlar için herhangi bir özel risk ortaya çıkarmamıştır. Farelerde yürütülen foto(ko)karsinojenisite çalışmalarında kalsipotriolün deri tümörlerini indükleyen UV radyasyonunun etkisini artırabileceği ileri sürülmüştür. Farelerde dermal karsinojenisite çalışması ve sıçanlarda oral karsinojenisite çalışması, insanlar için betametazon dipropiyonata bağlı özel bir risk ortaya çıkarmamıştır. Betametazon
dipropiyonat ile fotokarsinojenisite çalışmaları yürütülmemiştir.
RUHSAT SAHİBİ: Berko İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Yenişehir Mah. Özgür Sok. No: 16-18 Ataşehir/İstanbul
0 216 456 65 70 (Pbx)
0 216 456 65 79 (Faks)
info@berko.com.tr
RUHSAT NUMARASI: 2019/496
İlk ruhsat tarihi: 04.10.2019
Üretim yeri: Berko İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Adil Mah. Yörükler Sok. No: 2 Sultanbeyli/İstanbul
0 216 592 33 00 (Pbx)
0 216 592 00 62 (Faks)

Yorum Yap