PROZAC (20 mg) Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

Prozac Kapsül’ün etken maddesi Fluoksetin hidroklorür‘dür. PROZAC Kapsül, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. Depresyon ( majör depresif bozukluk) tedavisi ve   obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) tedavisinde kullanılmakla birlikte bulimia nervoza ( yemek yedikten sonra kendini kusturtmaya çalışma hastalığı)  ve adet öncesi görülen sıkıntı, üzüntü, öfke  durumlarıyla kendini gösteren disforik bozukluk tedavisinde kullanılır.

Prozac Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PROZAC, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir.
 3. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 4. PROZAC, çocuklar ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 5. PROZAC‘ı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 7. Eğer Tiyoridazin içeren ilaçlar kullanıyorsanız, PROZAC almayınız. PROZAC‘ı kullanmayı bıraktıktan sonraki 5 gün içerisinde Tiyoridazin içeren ilaçlar almayınız.
 8. Geçmişte nöbet geçirdiyseniz ya da sara hastalığınız varsa çok dikkatli kullanınız. Eğer nöbet sayılarında bir artış gözlemlerseniz doktorunuza başvurunuz, bu durumda PROZAC‘ı kesmeniz gerekebilir.
 9. Daha önce mani -bipolar bozukluğun aşırı mutlu, iyi hissetme bölümü- dönemini yaşadıysanız;  manik atak dönemini yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bu durumu doktorunuza bildiriniz. İlacın kullanımının kesilmesi gerekebilir.
 10. Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa hekiminiz farklı bir doz uygulamasına gidebilir. PROZAC‘ı kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.
 11. Eğer karaciğer veya  böbrek hastalığınız varsa ya da idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, şeker hastalığı, sara hastalığı veya daha önce nöbet geçirdiyseniz ya da kalp ile ilgili problemler, kanama bozukluğu öykünüz varsa veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaç kullanıyorsanız, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öykünüz var ise;  PROZAC‘ı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 12. PROZAC‘ı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeniz 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzla görüşmeden ilacı aniden bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan durumlar ile karşılaşabilirsiniz.
 13. Tedaviniz süresince  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 14. PROZAC‘ın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 15. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelikte özellikle hamileliğin son döneminde kullanıldığında, yeni doğan bebeklerde kas zayıflığı, titreme, huzursuzluk, sürekli ağlıma, emme ve uyku problemleri gözlenmiştir. Hamilelik sırasında PROZAC kullanan anneler, doktor gözetiminde  dozunu yavaş yavaş azaltıp  kullanıma son vermelidir. Emzirme döneminde kullanan anneler, kesinlikle emzirmesi gerekiyorsa, doktor gözetiminde dozu azaltılabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Prozac Kapsül’ün Kullanım Şekli:

İlacı doktorunuz nasıl reçete ettiyse ona tam uyunuz. Lütfen tedavi boyunca doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmayınız.

PROZAC‘ın kapsül formunu bir bardak su yardımıyla çiğnemeden, ezmeden ya da kırmadan bütün halinde yutunuz. PROZAC Kapsül’ü aç karnına ya da tok karnına almanızda bir sakınca yoktur.

Doz aşımı yapmamaya özen gösteriniz. Eğer doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız acil yardım alınız. PROZAC  Kapsül’de doz aşımı belirtileri şunlardır; İç bulantısı, kusma, nöbet geçirme, kalp atışlarında düzensizleşme ya da kalp durması.

PROZAC Kapsül’ü doktorunuzun belirlediği süre boyunca kullanmaya devam ediniz. Kesinlikle doktorunuzun talimatı dışında tedavi sonlanmadan prozac kullanımını kesmeyiniz.

Prozac Kapsül’ün Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuza başvurunuz.
 2. İştahta azalma, kilo kaybı, sabah erken uyanma, anksiyete, sinirlilik, gerginlik, anormal rüyalar, libido azalması, uyku bozuklukları, baş ağrısı, dikkat bozukluğu, sersemlik, tat almada bozukluk, yorgunluk, uyku hali, bulanık görme, anormal kalp atışları, yüzde kızarma, esneme, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, ağız kuruluğu, deride döküntü ve kaşıntı, eklem ağrısı ve sık idrara çıkma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Fluoksetin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Prozac 20 mg  Kapsül

Prozac 20 mg Kapsül Kullanma Talimatı


prozac-20-mg-kapsül

Yorum(109)

 1. 3 Haziran 2016
 2. 12 Haziran 2016
  • 19 Mart 2017
 3. 20 Haziran 2016
 4. 23 Haziran 2016
  • 19 Mart 2017
 5. 1 Temmuz 2016
  • 1 Temmuz 2016
 6. 24 Temmuz 2016
  • 19 Mart 2017
  • 19 Mart 2017
 7. 24 Temmuz 2016
 8. 28 Ağustos 2016
 9. 13 Eylül 2016
 10. 13 Eylül 2016
 11. 26 Eylül 2016
 12. 26 Ekim 2016
 13. 17 Kasım 2016
 14. 23 Aralık 2016
 15. 9 Şubat 2017
 16. 7 Mart 2017
 17. 11 Nisan 2017
  • 10 Mayıs 2017
 18. 17 Haziran 2017
 19. 30 Ağustos 2017

Bir Yorum Yazın