PROFLAM Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketoprofen‘ dir. PROFLAM Şurup, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. 6 aylıktan büyük bebeklerle,  6 ay ila 11 yaş arası çocuklarda ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde etkilidir. PROFLAM, bebeklerde ve çocuklarda soğuk algınlığına bağlı ateş ve ağrılar ile diş çıkarma döneminde görülen ateşin giderilmesinde, baş ağrısı, diş ağrısı, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrıları, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar gibi hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır.Tedavi 2-3 günde sonlandırılmalıdır.

PROFLAM Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PROFLAM, 6 aylıktan büyük bebeklerle,  6 ay ila 11 yaş arası çocuklarda ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde kullanılır.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; kullanmayınız.
 4. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Kusma, ishal veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); kullanmayınız.
 6. 6 aylıktan küçük bebeklerde  kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamileliğin son üç ayında ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PROFLAM Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için kutunun içerisindeki pipeti kullanınız. Doz pipetinin pistonu, bebek veya çocuğun kilosuna göre uygulanması gereken dozu belirtecek şekilde ölçeklendirilmiştir. Pipete, bebek veya çocuğun vücut ağırlığına karşı gelen çizgiye kadar ilaç çekilerek uygulanır.
 3. Her kullanımdan önce şişeyi hafifçe çalkalayınız. Midede oluşturabileceği tahrişi önlemek için yemekten sonra alınması önerilir.
 4. Günde 3-4 defa 0,5 mg/kg dozunda uygulanması önerilir. Günlük doz, 2 mg/kg’ı aşmamalıdır. Dozlar arasında en az 4 saatlik bir süre olmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı,  kusma, ishal yaygın görülen yan etkilerdir. Ancak yemeklerle birlikte alındığında bu yan etkiler azabilir.

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen
İlaç Marka İsmi: PROFLAM Şurup

Bir Yorum Yazın