PROFENID Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketoprofen’ dir. PROFENID Şurup, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Ateş düşürücü etkisi vardır. 6 aylıktan büyük bebeklerle,  6 ay ila 11 yaş arası çocuklarda ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde kullanılır. Tedavi 2-3 günde sonlandırılmalıdır.

PROFENID Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 6 aylıktan büyük bebeklerle,  6 ay ila 11 yaş arası çocuklarda ateşin semptomatik tedavisinde kullanılır. Tedavi 2-3 günde sonlandırılmalıdır.
 3. By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrıların tedavisinde kullanmayınız.
 4. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 5. İltihabi bağ dokusu hastalığı, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Kusma, ishal veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); kullanmayınız.
 7. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
 9. 6 aylıktan küçük bebeklerde  kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PROFENID Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Her kullanımdan önce şişeyi hafifçe çalkalayınız. Midede oluşturabileceği tahrişi önlemek için yemekten sonra alınız.
 3. Günde 3-4 defa 0,5 mg/kg dozunda uygulanması önerilir. Günlük doz, 2 mg/kg’ı aşmamalıdır. Dozlar arasında en az 4 saatlik bir süre olmalıdır.
 4. İlaç açıldıktan sonra 8 hafta süre ile saklanabilir. 8 hatadan sonra ilacı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, kusma, hazımsızlık, göğüste yanma hissi ve mide ekşimesi yaygın görülen yan etkilerdir. Ancak yemeklerle birlikte alındığında bu yan etkiler azabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen
İlaç Marka İsmi: PROFENID Şurup

PROFENID Şurup kullanma talimatı


PROFENID Şurup kullanma talimatı

1 Yorum

 1. 4 Ekim 2016

Bir Yorum Yazın